Odkryto nowy gatunek olbrzymiego równonoga

W Zatoce Meksykańskiej odkryto nowy gatunek równonoga, czyli skorupiaka o stosunkowo spłaszczonym ciele oraz dużej liczbie odnóży. Bathynomus yucatanensis, o którym mowa, mierzy aż 26 centymetrów długości, co czyni go prawdziwym gigantem w porównaniu do jego bliskich krewnych, jakimi są na przykład mieszkające w polskich piwnicach stonogi.

article cover
Twitter

Niektórzy twierdzą, że ziemskie oceany są nam bardziej obce niż Księżyc. Jak się nad tym bardziej zastanowimy, na naszym naturalnym satelicie znalazło się już 12 osób w porównaniu do zaledwie trzech, którzy odwiedzili Rów Mariański - najgłębsze naturalne miejsce na naszej planecie.

Nic więc dziwnego, że na dnach oceanów żyją stworzenia, o których istnieniu nie mamy bladego pojęcia. Międzynarodowa grupa badaczy pochodzących z Tajwanu, Japonii oraz Australii odkryła właśnie jeden z nich - nieznany nam gatunek olbrzymiego równonoga.

Olbrzymi równonóg

Został on nazwany Bathynomus yucatanensis. Jego długość wynosi około 26 centymetrów, co oznacza, że jest dłuższy od dobrze znanej stonogi murowej aż piętnastokrotnie. Warto zaznaczyć, że podobnie jak ona nie byłby on w stanie zrobić człowiekowi krzywdy.

Gatunek odkryto w południowej części Zatoki Meksykańskiej, co oznacza, że jest to trzeci tego rodzaju skorupiak zamieszkający rzeczony zbiornik. W 1879 roku zidentyfikowano tam B. giganteus, a w 2016 roku B. maxeyorum.

Początkowo sądzono, że osobnik nowo odkrytego gatunku jest przedstawicielem tego znanego już od końca XIX wieku. Badacze znaleźli u niego jednak szereg unikalnych cech.

- B. yucatanensis różni się morfologicznie zarówno od B. giganteus, jak i B. maxeyorum - stwierdzili naukowcy.

Stwierdzono również, że B. giganteus jest najbliższym krewnym nowo odkrytego gatunku.

- Te dwa gatunki prawdopodobnie miały wspólnego przodka. Dodatkowo w tropikalnym zachodnim Atlantyku mogą znajdować się również inne nieodkryte gatunki Bathynomus - zakomunikowali badacze.

Dogłębne wyniki pracy naukowców można znaleźć w czasopiśmie naukowym "Journal of Natural History".

Niezwykłe bursztyny. Jak rozpoznać prawdziwy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas