Satelity przesyłają zdjęcia powodzi w Polsce. Dramatyczny widok

Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomiło wraz z firmą Iceye specjalny monitoring satelitarny sytuacji powodziowej. Obrazy satelitarne ukazują dramat tego żywiołu i pomagają służbom w czasie rzeczywistym podejmować działania ratownicze.

Kamieniec Ząbkowicki z lotu ptaka.
Kamieniec Ząbkowicki z lotu ptaka.Wojciech Olkusnik/East NewsEast News

Polsko-fiński startup Iceye, operator sieci satelitów obserwacyjnych naszej planety, rozpoczął zakrojoną na ogromną skalę akcję związaną z obserwacją obszarów Polski, w których trwa walka z żywiołem. Dane pozwalają wykryć miejsca, gdzie woda wystąpiła z koryt rzecznych i pojawiają się rozlewiska. Dzięki temu, można w czasie rzeczywistym np. podjąć działania ratownicze.

Technologie Iceye zostały zaprzęgnięte do wspierania służb w walce z występującym na południu Polski żywiołem. Jest to też częścią pilotażowego uruchomienia programu Civil Security Hub. Ma on na celu wypracowanie systemu pozyskiwania niezwykle cennych danych satelitarnych obszarów zagrożonych i wykorzystanie ich do lepszego zarządzania kryzysowego na terenie całej Unii Europejskiej.

Satelity przesyłają zdjęcia powodzi w Polsce. Dramatyczny widok

Dlatego za akcję obserwacyjną terenów powodziowych odpowiedzialne jest Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jak informują jego przedstawiciele, pozyskane dane pozwalają publikować co kilka godzin dane i raporty o aktualnej sytuacji powodziowej. Przekazywane są one straży pożarnej, wojewodom i pracownikom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Te cenne dane zostały przekazane premierowi polski i ministrom podczas ostatniej konferencji służb.

Mikrosatelity startupu Iceye wykonują zdjęcia przy użyciu radaru, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od panujących warunków pogodowych. To właśnie na ich podstawie regularnie przygotowywane są dane na temat ataków żywiołów i ich następstw. Co ciekawe, z takich danych bardzo często korzystają również ubezpieczyciele, którzy mogą później przyspieszyć proces wypłat odszkodowań.

Europejski system walki z żywiołami za pomocą satelitów

Jak dotąd, startup dostarczył polskim instytucjom dwa raporty powodziowe opracowane na podstawie zobrazowań pozyskanych przez satelity ICEYE. Wstępne analizy z naszego kraju będą dostarczone w ciągu następnych 24 godzin i będą miały ogromne znaczenie w planowanej obronie przed powodzią jednego z największych miast w Polsce, czyli Wrocławia.

Pierwotnie pojawienie się pilotażowego uruchomienia Civil Security Hub planowane było na wiosnę przyszłego roku. Jednak ze względu na dramatyczną sytuację związaną z powodziami w Polsce, Czechach, na Słowacji czy Węgrzech zdecydowano się już teraz uruchomić projekt w trybie eksperymentalnym i przetestować go dla polepszenia sytuacji przy potencjalnym wystąpieniu przyszłych ataków żywiołów. Takie programy mogą zaowocować uratowaniem wielu istnień ludzkich i ograniczeniem strat materialnych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas