Stało się dla nas jasne, dlaczego żółwie morskie mają taką słabość do... plastiku

Naukowcom udało się ustalić, skąd u żółwi morskich takie zamiłowanie do plastikowych śmieci, które są jednocześnie coraz częstszą przyczyną ich śmierci. Wszystko dlatego, że pachną dla tych stworzeń jak jedzenie.

Stało się dla nas jasne, dlaczego żółwie morskie mają taką słabość do... plastiku
Stało się dla nas jasne, dlaczego żółwie morskie mają taką słabość do... plastikuGeekweek - import

Jak wynika z nowych badań, śmieci pływające w oceanie z czasem pokrywają się warstwą mikrobów, alg, roślin i małych zwierząt, które pachną jak jedzenie, a wszystko w ramach procesu znanego jako biofouling. Joseph Pfaller z Joseph Pfaller z University of Florida zauważa: - Odkryliśmy, że żółwie z gatunku Karetta odpowiadają na zapach unoszący się z takich śmieci w taki sam sposób, jak reagują na zapach jedzenia, co sugeruje, że nie chodzi tylko o to jak odpady wyglądają, ale i pachną.

Jego zdaniem to dla żółwi śmiertelna węchowa pułapka i odpowiedź na pytanie, czemu te tak często połykają lub zaplątują się w oceaniczne plastikowe śmieci. - Bardzo młode żółwie żywią się na powierzchni, a plastik właśnie tam pływa i mocno wpływa na ich życie. Starsze żółwie żywią się niżej, czasami nawet na dnie, ale niezależnie od tego, gdzie w ocenia znajdą się śmieci, żółwie najprawdopodobniej je zjedzą - dodaje pracująca nad projektem Kayla M. Goforth z University of North Carolina.

Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, badacze postanowili przetestować 15 młodych żółwi na eksperymentalnym obszarze, wpuszczając do wody zapachy (woda i czysty plastik jako grupa kontrolna oraz jedzenie żółwi i „przesiąknięty” oceanem plastik jako wabiki) i obserwując reakcję gadów. Rezultaty były zaś zaskakujące, bo okazało się, że żółwie reagują dokładnie tak samo na swoje naturalne jedzenie, jak i plastik obrośnięty algami i odpadami zwierzęcymi.

- Spodziewaliśmy się, że zareagują na oba czynniki, ale różnie. Żółwie znają swoje jedzenie, które dostają i spożywają od 5 miesięcy, kiedy to u nas przebywają. Myśleliśmy zatem, że ich odpowiedź na to jedzenie będzie silniejsza - dodają badacze. Tymczasem okazało się, że żółwie nie widziały różnicy między pożywieniem, więc potrzebne są kolejne badania, żeby przekonać się, co takiego kuszącego ma konkretnie w sobie plastik. Niestety jest to także potwierdzenie, że każdy rodzaj plastiku jest problemem dla życia morskiego.

Źródło: GeekWeek.pl/geek.com

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas