HAKERZY KONTRA POLACY

Jak chronić komputery, telefony i inne urządzenia? Polacy tego nie wiedzą

Odpowiednia ochrona naszego komputera, smartfona, a nawet smartwatcha pozwoli uniknąć wielu zagrożeń czyhających na nas w sieci i poza nią. Jak skutecznie to zrobić? Warto pamiętać o żelaznych zasadach oraz korzystać z popularnych aplikacji do ochrony danych i prywatności.

Żyjemy w czasach, gdzie zagrożeń ze strony hakerów i cyberprzestępców jest bardzo wiele. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby nasze urządzenia odpowiednio zabezpieczyć. Do tego stopnia, że pozyskanie naszych danych będzie trudne lub nawet niemożliwe, a nasza prywatność z pewnością będzie objęta szczególną ochroną. W zależności od kategorii sprzętu warto sięgnąć po różne rozwiązania.

Chronimy komputery z Windows

Komputery z Windows z racji dużej popularności są w szczególności podatne na różne zagrożenia. Nie jest tak, że macOS oraz Linux pozbawione są wad i tam również warto zadbać o odpowiednią ochronę. Tutaj jednak skupmy się na urządzeniach z okienkami Microsoftu.

Reklama

Dbamy o aktualizacje oprogramowania

Nawet najlepsze antywirusy mogą polec, gdy nie aktualizujemy na bieżąco oprogramowania. Wszak cyberprzestępcy często w trakcie ataków wykorzystują znane luki w Windows. Na szczęście Microsoft cyklicznie je łata i co drugi wtorek miesiąca udostępnia poprawki z łatkami. Na bieżąco można je pobierać udając się w okienkach do sekcji Ustawienia i Windows Update. Warto tam włączyć opcję Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne. Dzięki temu system sam zadba o aktualizowanie na czas.

Korzystamy z antywirusów i firewalli

Bezpieczeństwo naszego komputera znacząco podnoszą dwa narzędzia. Są to antywirus oraz firewall. W przypadku tego drugiego wystarczy systemowe zabezpieczenie i nie trzeba sięgać po coś innego (choć można). Natomiast w przypadku programów antywirusowych możemy korzystać ze wbudowanego w okienka Microsoft Defendera lub też zainteresować się aplikacją firmy trzeciej. Warto to zrobić, gdy szukamy mocniejszej ochrony oraz dodatkowych narzędzi zabezpieczających, których w Windows nie ma.

Korzystamy z konta o ograniczonych uprawnieniach

Dobrze zrobimy, gdy będziemy korzystać z konta użytkownika o ograniczonych uprawnieniach, a nie administracyjnych. W ten sposób skutecznie utrudnimy hakerom dostęp do kluczowych informacji i w ten sposób podniesiemy stopień naszej ochrony. Taki profil można szybko stworzyć w sekcji Ustawienia i Konta.

Szyfrujemy dane na dysku

Jeśli nie chcemy, aby nasze dane wpadły w niepowołane ręce, to warto zaszyfrować dysk twardy. Wtedy pliki i foldery zostaną zabezpieczone przed odczytem przez osoby trzecie i stanie się to w zasadzie niemożliwe, bo najpierw trzeba złamać zastosowany klucz. W celu zaszyfrowania wystarczy skorzystać z narzędzia z Windows o nazwie Szyfrowanie urządzenia. Jeśli nie jest ono dostępne, to można skorzystać z BitLockera.

Stosujemy nowe techniki logowania

Do komputerów z Windows możemy logować się na kilka sposobów. Te najpopularniejsze to hasło oraz PIN. Są to jednak ciągi znaków, które można odgadnąć lub złamać. Dlatego warto sięgnąć po bardziej wyszukane techniki, które wzmocnią poziom bezpieczeństwa naszych kont. Dobrym wyborem są tutaj rozwiązania zgodne z platformą Windows Hello. Pierwszym jest czytnik linii papilarnych, a drugim funkcja rozpoznawania twarzy.

Używamy narzędzi VPN

VPN to kolejne narzędzie, które skutecznie wzmocni naszą ochronę. Przede wszystkim w trakcie korzystania z internetu. Warto sięgnąć po takie rozwiązanie w miejscach z wolnym dostępem do sieci. Brak zabezpieczeń sprawia, że nasze dane mogą zostać przejęte. VPN zadba o naszą prywatność i bezpieczne połączenie z internetem. W tym przypadku musimy zdecydować się na jeden z programów firm trzecich, gdyż Windows takiej funkcjonalności nie zapewnia. Na rynku oprogramowania jest sporo takich aplikacji i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jak skutecznie chronić smartfony i tablety

Smartfony i tablety towarzyszą nam dziś w cyfrowym świecie częściej niż komputery. Obecnie to telefony z Androidem i iOS są urządzeniami, na których przechowujemy najwięcej prywatnych danych. Jak skutecznie chronić takie sprzęty przed zagrożeniami z zewnątrz? Istnieją metody i rozwiązania, które na pewno warto wykorzystać w praktyce.

Korzystamy z funkcji biometrycznych

Logowanie do telefonu za pomocą PIN-u to przeszłość. Dziś prym wiodą rozwiązania oparte na biometrii. Jeśli nasz smartfon ma czytnik linii papilarnych lub funkcję rozpoznawania twarzy, to z pewnością warto aktywować dodatkową ochronę. Tym bardziej że w ten sposób można zabezpieczyć nie tylko dostęp do samego urządzenia, ale też poszczególnych aplikacji.

W przypadku iPhone'ów warto aktywować Face ID lub Touch ID, co można zrobić w sekcjach o takich nazwach w Ustawieniach. Na urządzeniach z Androidem jest podobnie, ale nazwy mogą być różne w zależności od urządzeń konkretnych marek, które stosują własne nakładki systemowe.

Aplikacje instalujemy tylko z zaufanych źródeł

Android ma to do siebie, że jest otwarty, co jest dużym plusem, ale niesie to ze sobą również zagrożenia. W tym związane z możliwością instalowania aplikacji z różnych źródeł. Pamiętajmy, aby to robić jedynie z poziomu zaufanych sklepów z oprogramowaniem. Są to Google Play lub AppGallery na sprzętach marki Huawei. W przeciwnym wypadku będziemy narażeni na ewentualnie zmodyfikowane przez hakerów aplikacje, które mogą wyrządzić wiele szkód. Jeśli jesteśmy zmuszeni do zainstalowania czegoś spoza sklepów z aplikacjami, to upewnijmy się, że software jest sprawdzony i bezpieczny.

Sprawdźmy uprawnienia aplikacji

Warto też sprawdzić, jakie uprawnienia mają poszczególne aplikacje i do jakich danych oraz funkcji mają dostęp. Na iPhone'ach zrobimy to w sekcji Ustawienia oraz Prywatność i ochrona. Natomiast w Androidzie po udaniu się do sekcji Ustawienia, Aplikacje, gdzie następnie trzeba wskazać dane oprogramowanie i stuknąć opcję Uprawnienia. Jeśli znajdziemy cokolwiek podejrzanego, to zablokujmy dostęp.

Unikamy otwartych sieci Wi-Fi

Otwarte sieci Wi-Fi są miejscem, gdzie ruch może zostać przechwycony przez osoby trzecie. Najlepiej więc zrobimy, gdy takich połączeń będziemy po prostu unikać. Jeśli nie będzie to możliwe, to warto sięgnąć po jeden z dostępnych VPN-ów, których na Androida i iOS nie brakuje. Ich zasada działania jest podobna do tej, co w przypadku omawianych wyżej komputerów z Windows.

Chronimy smartwatche

Coraz częściej korzystamy również ze smartwatchy i innych urządzeń naręcznych. Nie przechowują one tak wiele danych, co nasze telefony, ale takie sprzęty też mogą być celem ataku hakerów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla zapewnieniach odpowiedniej ochrony będzie dbanie o aktualne oprogramowanie, które jest pozbawione luk i dziur, które mogą wykorzystać cyberprzestępcy. I ta zasada jest tu najważniejsza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ochrona | komputery | Smartfon | Smartwatch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy