Oto samowystarczalny, pływający kampus mobilny

Amerykańska firma architektoniczna stworzyła koncept pływającej, samowystarczalnej wyspy, która mogłaby dumnie reprezentować współczesne, ekologiczne wartości świata. Obiekt miałby znajdować się na Manhattanie.

Projekt został zlecony przez nowojorską organizację WeThePlanet, która od lat zajmuje się szeroko-zakrojonymi sprawami dotyczącymi ochrony środowiska oraz szerzeniem świadomości na temat problemów naszej planety. Wykonawcą zostało amerykańskie studio 3deluxe, które zdecydowało się stworzyć koncept będący nie tylko zgodny z naturą, ale także przyjazny dla ludzi.

Nowoczesny kampus, to tak naprawdę w pełni samowystarczalna, pływająca wyspa, zdolna samodzielnie generować wodę i energię. Koncept zakłada wykorzystanie najnowszych technologii oczyszczania powietrza, uwzględniających m.in. farmy wiatrowe, fotowoltaikę, elektrownie morskie i bioreaktory. Oznacza to, że obiekt miałby wytwarzać całą potrzebną energię i wodę pitną, nie zabierając z planety niczego, czego nie oddaje. Kampus byłby także odporny na wszelkie zmiany klimatyczne i wciąż podnoszący się poziom mórz. Wszystko dlatego, że jego konstrukcja byłaby oparta na naturalnym podłożu.

Reklama

Firma 3deluxe podkreśla przy tym, że wyspa pełniłaby ważne stanowisko w istotnych kwestiach społecznych, takich jak ochrona klimatu, ochrona przyrody, wspólna odpowiedzialność, otwartość i przejrzystość.

Przyznać trzeba, że koncept robi wrażenie. Czy jednak kiedykolwiek powstanie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kampus | ekologia | natura | architektura | Manhattan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama