Kosmos

Do 2020 r. powstanie chiński samolot kosmiczny

Jak wynika z raportu opublikowanego przez agencję informacyjną Xinhua, Chiny chcą uruchomić swój samolot kosmiczny do 2020 r.

Agencja informacyjna przytoczyła oświadczenie firmy China Aerospace Science and Technology (CAST), według którego samolot przetransportuje ludzi i ładunki na orbitę, a następnie wróci na Ziemię.

Chen Hongbo z CAST potwierdził, że samolot będzie wznosił się w niebo jak klasyczny samolot, choć inne szczegóły na temat maszyny pozostają nieznane. Wiele wskazuje na to, że jego konstrukcja będzie podobna do wahadłowców wykorzystywanych w latach 90. ubiegłego wieku przez NASA.

Żaden używany wahadłowiec - ani przez NASA, ani przez radziecki Buran - nie był w stanie samodzielnie wystartować z pasa startowego. Wszystkie wahadłowce musiały być wyniesione na orbitę za pomocą rakiety. Z chińską maszyną ma być inaczej.

Wiele prywatnych firm reklamuje podobne technologie, m.in. Virgin Galactic i ich SpaceShipTwo, czy samolot kosmiczny Lynx firmy XCOR. Ostatnie informacje płynące z CAST sugerują, że Chiny także chcą stworzyć tanią alternatywę lotów kosmicznych. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | wahadłowiec | samolot kosmiczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama