Kosmos

Hayabusa 2 – nagranie podjęcia próbek

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opublikowała nagranie z podjęcia przez sondę Hayabusa 2 próbek z planetoidy Ryugu.

Japońska sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida 162173 Ryugu. Sonda dotarła do niej po ponad trzech latach lotu, 27 czerwca 2018 roku. Następnie, po wstępnej fazie obserwacji, we wrześniu i w październiku 2018 roku, uwolniła lądowniko-łaziki MINERVA II i MASCOT, które z sukcesem osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów.

Do końca października 2018 roku sonda przeprowadziła trzy testowe zbliżenia do powierzchni, gdzie minimalny dystans wyniósł około 20 metrów. Uwolniono także marker, który osiadł na powierzchni planetoidy.

Reklama

Od początku 2019 roku trwały przygotowania do pobrania próbek z powierzchni planetoidy. Operację pobrania próbek wykonano w nocy z 21 na 22 lutego. Tuż po dotknięciu gruntu Hayabusa 2 ze specjalnego urządzenia wystrzeliła pięciogramowy pocisk i zebrała wzburzony materiał z powierzchni. Operacja zakończyła się sukcesem.

4 marca japońska agencja JAXA opublikowała nagranie z operacji pobrania próbek. Prezentujemy je poniżej.

Nagranie pokazuje, jak dużo materii wzbił mały pocisk wystrzelony z Hayabusy. Część tego materiału może jeszcze krążyć wokół Ryugu lub też w ogóle oddaliło się od tej planetoidy.

W grudniu 2020 próbki planetoidy dotrą na Ziemię w specjalnej kapsule powrotnej, która znajduje się na pokładzie sondy. Jest to już druga japońska misja o nazwie Hayabusa. Pierwszy “Sokół" został wystrzelony w 2003 roku, pobrał próbki z asteroidy Itokowa i dostarczył je na Ziemię 7 lat później.

Źródło informacji

Kosmonauta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama