Kosmos

Helikopter Ingenuity z ósmym, udanym lotem

NASA pochwaliła się ósmym, udanym lotem helikoptera Ingenuity na Marsie. Nowe zdjęcie zostało przesłane na Ziemię i możemy na nim zobaczyć dobrze znaną już konstrukcję. Helikopter pozostawał w powietrzu przez nieco ponad 70 sekund.

Po krótkim locie helikopter Ingenuity wylądował w nowym miejscu - około 133 metry od łazika Perseverance. Zdjęcie, które zostało przesłane na Ziemię wygląda interesująco i pokazuje cień Ingenuity przelatującego na powierzchnią Marsa. Całość przypomina nieco naturę oraz skrzydła ważki.

Ingenuity do tej pory radził sobie bardzo dobrze, dopóki nie dostał awarii podczas szóstego lotu testowego. Podczas tego lotu wystąpił problem polegający na tym, iż pojedyncza klatka z obrazów wykonanych przez kamery Ingenuity została utracona, co spowodowało, iż helikopter nie był w stanie określić, gdzie się znajduje. Udało mu się jednak bezpiecznie wylądować.

Reklama

NASA świętowała siódmy lot testowy na początku czerwca 2021 roku i wygląda na to, że na kontynuację nie trzeba było więcej czekać. Amerykańska Agencja Kosmiczna rozszerzyła w tym momencie zadania operacyjne dla helikoptera i zapewne spróbuje nim jeszcze polatać na Marsie.

Możliwe, że wszystkie następne misje na Marsa będą korzystały z dodatkowych wiropłatów.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy