Kołowe orbity mniejszych planet to norma

​Astronomowie odkryli, że 74 odległe od nas egzoplanety poruszają się po orbitach kołowych. Może ułatwić to charakterystykę planet pozasłonecznych i poszukiwanie na nich życia.

Zespół naukowców z MIT i Aarhus University zaobserwował, że orbity 74 egzoplanet oddalonych od Ziemi o setki lat świetlnych, są podobne do tych, po których poruszają się planety w Układzie Słonecznym. Przebadane obiekty krążą wokół 28 gwiazd, a pod względem wielkości są zbliżone do Ziemi.

- 20 lat temu wiedzieliśmy tylko o istnieniu planet Układu Słonecznego, zatem wszystkie znane obiekty tego typu miały orbity kołowe. Potem stopniowo odkrywaliśmy gazowe giganty i okazało się, że planety pozasłoneczne mogą mieć przeróżne orbity. Teraz odkryliśmy, że w przypadku mniejszych egzoplanet orbity kołowe to prawdopodobnie norma - powiedział Vincent van Eylen z MIT.

Kołowe orbity egzoplanet to dobra wiadomość w kontekście poszukiwania życia pozaziemskiego. Oznaczają bowiem, że planety utrzymują niezmieniającą się odległość od gwiazdy, a zatem panują na nich stabilne warunki środowiskowe. To z kolei może sprzyjać występowaniu życia.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzoplaneta | planety pozasłoneczne | orbita | badania kosmosu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy