Kosmos

Łazik Perseverance - historyczny moment i sukces NASA

​NASA potwierdziła, że Perseverance z sukcesem zakończył operację pobierania marsjańskich próbek. Zdjęcia wysłane przez łazik potwierdzają, że fragmenty skał są zabezpieczone i będą czekać na odebranie ich w ramach kolejne misji.

NASA jest pewna, że próbka została pobrana i zabezpieczona, gdyż potwierdzają to zdjęcia wykonane przez łazik. Wykonanie dodatkowych zdjęć przed przystąpieniem do uszczelniania i przechowywania próbki skalnej z Marsa było dodatkowym krokiem, który zespół zdecydował się wykonać na podstawie doświadczeń z poprzedniej próby pobrania próbki 5 sierpnia. 

System Sampling and Caching wykorzystuje obrotowe wiertło udarowe i ramię robota o długości 2 metrów do pobierania próbek nieco grubszych niż ołówek. Wewnątrz wiertła podczas wiercenia znajduje się rurka z próbką. Po zakończeniu wczorajszego wiercenia Perseverance wykonał zdjęcia za pomocą instrumentu Mastcam-Z, potwierdzając udaną operację.

Początkowy zestaw zdjęć z Mastcam-Z pokazał koniec skały w tubie. Potem łazik rozpoczął procedurę zwaną "percuss to ingest", która powoduje wibracje wiertła i tuby przez jedną sekundę, powtórzone pięć razy. Ruch ten ma na celu oczyszczenie tuby z resztek materiału, a także lepsze osadzenie próbki w tubie. Po tym, jak łazik zakończył tę procedurę, wykonano drugi zestaw zdjęć z Mastcam-Z, ale w słabym oświetleniu. 

Celem wiercenia była skała wielkości walizki znajdująca się na formacji o długości ok. 800 m, pokrytej występami skalnymi i głazami różnej wielkości. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Perseverance | łazik | NASA | Misja na Marsa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama