Kosmos

Raz na sto lat mogą zniszczyć całe miasto

Raz na sto lat w Ziemię uderza asteroida mogąca zniszczyć całe miasto – uważają naukowcy z B612 Foundation.

Początkowo sądzono, że taki kataklizm może się wydarzyć raz na 3000 lat. Zupełnie innego zdania jest B612 Foundation, o czym donosi serwis Slashgear. Jej zdaniem asteroidy mogące zniszczyć miasto uderzają w Ziemię zdecydowanie częściej, bo raz na 100 lat.

Obliczeń dokonano na podstawie danych gromadzonych przez czujniki służące do detekcji wybuchów jądrowych - zarówno w powietrzu jak i pod powierzchnią ziemi. Okazuje się jednak, że doskonale nadają się one do wykrywania eksplozji asteroidów.

Od 2000 roku czujniki odnotowały 26 wybuchów. Siła każdego z nich była porównywalna do  wybuchu bomby o sile co najmniej 1000 ton trotylu. Naukowcy twierdzą, że cztery takie zdarzenia uwolniły więcej energii niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Najpotężniejszy miał miejsce w 2009 roku nad Indonezją i uwolnił więcej energii niż trzy bomby jądrowe z czasów II wojny światowej.

Reklama

B612 Foundation założył były astronauta i fizyk Ed Lu. Jej zadanie polega na ochronie Ziemi przed zagrożeniami pochodzącymi z kosmosu.

Zobacz dokładny kalendarz najciekawszych wydarzeń astronomicznych

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy