Kosmos

Słońce zamieniło swoje bieguny magnetyczne

​Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zakończył się proces zmiany polaryzacji pola magnetycznego na Słońcu. Oznacza to, że nasza gwiazda zamieniła swoje bieguny magnetyczne.

Naukowcy NASA potwierdzili, że przebiegunowanie Słońca już się zakończyło. Zjawisko to zachodzi raz na 11 lat, a jego apogeum przypada zawsze na szczyt danego cyklu aktywności słonecznej. Obecne przebiegunowanie to potwierdzenie, że Słońce dotarło do połowy 24. cyklu, choć tym razem spóźniło się o cztery lata.

Tuż przed zamianą biegunów magnetycznych na Słońcu, ulegają one desynchronizacji. Tak samo było i tym razem - biegun północny zmienił znak już jakiś czas temu, a południowy dopiero niedawno mu dorównał. Była to trzecia zmiana odkąd naukowcy prowadzą pomiary pola magnetycznego Słońca.

Powoli rotujące pole magnetyczne Słońca indukuje bardzo słaby prąd, który dociera do najdalszych zakątków Układu Słonecznego. Skutki przebiegunowania, mimo iż nie wywołujące żadnych spektakularnych katastrof, odczują wszystkie obiekty znajdujące się w heliosferze.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Słońce | Układ Słoneczny | Gwiazda | pole magnetyczne | biegun
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy