Kosmos

SpaceX – misja Transporter-1 pobiła ważny rekord

24 stycznia rakieta Falcon 9 wyniosła 143 małe satelity. Jest to rekord w ilości wyniesionych satelitów w jednym starcie rakiety.

Start odbył się z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie znalazły się łącznie 143 satelity, z czego 10 należy do firmy SpaceX (satelity konstelacji Starlink). Była to pierwsza misja firmy SpaceX dedykowana małym satelitom. Ten lot otrzymał oznaczenie Transpoder-1.

Rakieta Falcon 9 została skierowana na orbitę heliosynchroniczną polarną (SSO). Był to drugi lot tego typu w ostatnich latach, od czasu wprowadzenia możliwości lotów rakiet na orbity polarne z Florydy. Podczas lotu rakieta przeleciała nad Kubą. Poprzedni został wykonany 31 sierpnia 2020.

Po wykonanej pracy pierwszy stopnień rakiety Falcon 9 wylądował na platformie morskiej u wybrzeży Florydy. Dla tego stopnia (B1058) było to piąte udane lądowanie (stąd oznaczenie B1058.5).

Satelity w tym locie były uwalniane przez kilkanaście minut. Uwalnianie zakończyło się na satelitach Starlink.

Reklama

Co ciekawe, pojawiają się coraz częściej komentarze, że jednoczesne wynoszenie wielu zminiaturyzowanych satelitów może przysparzać problemy dla operatorów satelitów. Wymienia się m.in. trudności z nawiązaniem komunikacji po uwolnieniu satelity czy identyfikację “który jest który".

Był to szósty start rakiety orbitalnej w 2021 roku. Łącznie z tym startem już trzy razy startowały Falcony 9, raz rakieta Electron, raz chińska CZ-3B oraz lot rakiety LauncherOne firmy Virgin Galactic. Jak na razie wszystkie starty były udane.

Krzysztof KanawkaŹródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy