Kosmos

Starship SN15 z pierwszą udaną sekwencję startu i lądowania

Prototyp rakiety kosmicznej Starship z powodzeniem zakończył testy. Jak wynika z opublikowanych materiałów – pojazd wystartował i wrócił na swoje lądowisko w Boca Chica.

Należąca do Elona Muska firma SpaceX konsekwentnie kontynuuje testowe loty swoich kolejnych prototypowych rakiet kosmicznych. Choć poprzednie próby nie zawsze kończyły się pomyślnie dla agencji kosmicznej znanego miliardera,  tym razem wszystko przebiegło sprawnie.

SN15 wystartował w środę po południu i wrócił na lądowisko w Boca Chica w Teksasie. Rakieta wylądowała w jednym kawałku i nie uległa przypadkowym awariom, jak miewało to miejsce w przypadku poprzednich prototypów. Osoby śledzący wydarzenie poinformowały jedynie o niewielkim pożarze w okolicy miejsca lądowania, które szybko zostało ugaszone.

Reklama

To bez wątpienia ogromny sukces SpaceX. Przypomnijmy, że podczas przeprowadzonego 30 marca testu modelu SN11, doszło do potężnej eksplozji  trakcie lotu. Test odbył się we mgle. Również rakieta SN10 nie doczekała się dalszych prób. Prototyp eksplodował na teksańskim lądowisku w chwilę po lądowaniu, kiedy amerykańska firma kosmiczna SpaceX zaczęła już celebrować sukces ekspedycji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Starship | SpaceX
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy