Szalone przedsięwzięcia w budżecie NASA

NASA wyłoniła 13 koncepcyjnych przedsięwzięć corocznego programu National Innovative Advanced Concepts. Ich celem jest opracowanie nowatorskich rozwiązań dla kosmicznych podróży i badania odległych światów.

Przez pierwszą fazę programu przebrnęło 13 zespołów. Ich pomysły mogą wydać się nam szalone, ale dla NASA brzmią najwyraźniej obiecująco, ponieważ każdy zespół otrzymał na dalsze badania 100 tys. dol. To plus kolejne 9 miesięcy prac pozwolą oszacować, które mają największe szanse na realizację. Awans do kolejnej rundy oznacza wsparcie w wysokości pól miliona dolarów, więc jest o co walczyć.

Wśród tegorocznych zaaprobowanych przez NASA projektów znalazły się takie, które zakładają m.in. wysłanie na asteroidy komputerów i mechanizmów do przekształcenia ich w pewnego rodzaju statki kosmiczne (Reconstituting Asteroids into Mechanical Automata). Dzięki temu będzie można nimi pokierować i zmienić trajektorię lotu. Znajdzie to zastosowanie w przypadku obiektów zagrażających Ziemi.

Reklama

Kolejny polega na wysłaniu na lodowy księżyc niewielkich dronów, które dostaną się do jego wnętrza przez kratery wulkanów. Autorzy innego chcą odnawiać stare elementy statków kosmicznych przy pomocy mikrobów.

Wiele z tych pomysłów przepadnie, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ jeden lub dwa zrealizowane będą ogromnym sukcesem nie tylko autorów ale również NASA.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Kosmos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy