W przeszłości Ziemia kilka razy utraciła swoją atmosferę

Uczeni z MIT dowodzą, że od chwili powstania Ziemi, mogła ona już co najmniej 2 razy utracić całą atmosferę. Oznacza to, że dzisiejsza atmosfera znacznie różni się od tej, która otaczała naszą planetę w pierwszym okresie istnienia.

Naukowcy od dawna zastanawiali się , dlaczego w historii Ziemi występowały tak drastyczne zmiany klimatyczne. Według wyników ostatnich badań, okresy te mogły być spowodowane bombardowaniem kosmicznych skał, które kształtowały środowisko naszej planety. Bombardowanie to najprawdopodobniej kilkakrotnie doprowadziło do utraty ziemskiej atmosfery. Ostatnio wydarzyło się to mniej więcej w tym samym okresie, co powstanie Księżyca.

Część badaczy jest zdania, że kiedyś Ziemia musiała utracić praktycznie całą swoją atmosferę w wyniku kolizji z kosmicznym ciałem o wielkości zbliżonej do Marsa. Uczeni z MIT przekonują, że kosmiczne bombardowanie nie było niczym niezwykłym w przeszłości naszej planety - działo się to regularnie. Niektóre ze skał miały nawet 25 km średnicy.

Kilka miliardów lat temu cały Układ Słoneczny był bombardowany przez kosmiczne skały. Według najnowszych hipotez, podobny scenariusz doprowadził do utraty atmosfery innych skalistych planet - Marsa i Wenus.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atmosfera | planety | bombardowania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy