Kosmos

Wreszcie dostrzeżono "przyćmioną materię"

​Naukowcy z California Institute of Technology (Caltech) stworzyli pierwszą na świecie mapę ośrodka międzygalaktycznego.

Astrofizycy szacują, że ciemna materia i ciemna energia stanowią 96 proc. całkowitego bilansu masy i energii wszechświata, a pozostałe 4 proc. to materia widzialna, która buduje wszystkie obiekty astronomiczne i ośrodek międzygwiazdowy. Właśnie jego sporą część stanowi materia barionowa zwana "przyćmioną". Teraz uczonym z Caltech udało się sporządzić jej mapę.

Naukowcy już od dawna przewidywali istnienie długich włókien materii przyćmionej, a komputerowe symulacje wszechświata schładzającego się po Wielkim Wybuchu to potwierdziły. Dopiero teraz jednak udało się wykonać pierwszą trójwymiarową mapę ośrodka międzygalaktycznego. Było to możliwe dzięki Cosmic Web Imager (CWI), który może wykonywać zdjęcia kompozytowe w różnych długościach fali elektromagnetycznych. Dzięki CWI zmierzono również skład, masę i prędkość z jaką poruszają się włókna ośrodka międzygalaktycznego.

Dzięki temu odkryciu uczeni będą w stanie lepiej poznać wszechświat. Już teraz udało się dostrzec ogromny dysk protogalaktyczny (powstającą galaktykę), który jest aż 3 razy większy od całej Drogi Mlecznej.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciemna materia | astronomowie | Wszechświat | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama