Złoto i tajemnice Buddy. Sensacyjne odkrycie w Tajlandii
Podczas prac konserwacyjnych przy historycznym stanowisku archeologicznym Wat Dhammachak Semaram, archeolodzy natrafili na niezwykłe znaleziska z przeszłości. To misternie wykonane złote pierścienie i reliefy z wizerunkiem Buddy, a także inne artefakty, które ujawniają wysoki poziom wyrafinowania sztuki tego regionu.

Departament Sztuk Pięknych Tajlandii poinformował o spektakularnym odkryciu archeologicznym na terenie świątyni Wat Dhammachak Semaram w północno-wschodniej Tajlandii. Doszło do niego podczas prac konserwacyjnych, a konkretniej instalacji systemu drenażowego, pod fundamentami słynnego 13-metrowego piaskowcowego posągu leżącego Buddy, który powstał najpewniej w 657 r. i jest centralnym punktem świątyni.
Bezcenna biżuteria i artefakty Buddy
Na głębokości ok. 1,3 m znaleziono gliniane naczynie z kolekcją cennych ozdób sprzed 1300 lat, wykonanych ze złota, srebra i brązu. Badacze odkryli w nim złote pierścienie, srebrne kolczyki oraz charakterystyczne spiralne kolczyki z brązu, które ich zdaniem były częścią ofiar składanych Buddzie w okresie państwa Dwarawati (łącznie 33 przedmioty).
Misternie wykonane złote pierścienie i reliefy Buddy odsłaniają wyrafinowaną sztukę regionu oraz intensywną wymianę kulturową w Azji Południowo-Wschodniej
Sztuka Dwarawati i jej dziedzictwo
Dalsze wykopaliska ujawniły kolejne trzy artefakty, m.in. złotą płytkę o wymiarach 8 x 12,5 cm przedstawiającą medytującego Buddę. "Z dłońmi w geście Vitarka Mudra [gest dłoni używany w buddyzmie i hinduizmie, symbolizujący naukę, debatę i przekazywanie wiedzy - red.], spiralnymi lokami, aureolą i długimi uszami - ikona ta jest jednoznacznie w stylu Dwarawati" - komentuje Archaeology Mag.

Na miejscu odkryto też uszkodzony relief z ołowiu i cyny, ukazujący stojącego Buddę w otoczeniu dwóch postaci, z których jedna reprezentuje prawdopodobnie Phra Phrom - tajską wersję hinduskiego boga Brahmy oraz zbryloną masę ziemi zawierającą trzy metalowe płytki, ułożone warstwowo i oddzielone zaprawą - artefakt ten znaleziono za głową posągu leżącego Buddy, co sugeruje najpewniej jego rytualny charakter.
Te przedmioty jasno ukazują kunszt lokalnych rzemieślników, bogatą symbolikę religijną oraz intensywne kontakty kulturowe, które kształtowały region Azji Południowo-Wschodniej w czasach Dwarawati
Wszystkie odnalezione przedmioty zostały przekazane do Muzeum Narodowego Phimai w celu przeprowadzenia dalszych badań i konserwacji. Tam dołączą do innych unikalnych eksponatów, jak figury Buddy, terakotowe amulety, koraliki czy inskrybowane kamienne płyty.