Kosmos

Zjednoczone Emiraty Arabskie budują marsjańskie miasto na Ziemi

Zjednoczone Emiraty Arabskie budują Mars City. Kompleks powstanie w celach szkoleniowych.

Wiele wskazuje na to, że tylko kwestią czasu jest zanim ludzkość dotrze na Marsa. Dlatego trzeba się zastanowić, jak będziemy tam mieszkać. Zjednoczone Emiraty Arabskie szukają odpowiedzi na to pytanie budując całe miasto, którego zadaniem będzie symulacja marsjańskich warunków tak realistycznie, jak jest to tylko możliwe na Ziemi.

Budowa miasta wartego 136 mln dol. została ogłoszona w trakcie corocznego spotkania rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kompleks będzie nazywał się Mars Scientific City i będzie częścią długoterminowego planu Mohammed Bin Rashid Space Centre (MBRSC) do utworzenia ludzkiej kolonii na Czerwonej Planecie przed rokiem 2117.

Mars Scientific City zajmie powierzchnię 177 000 m2, będzie ok. dwa razy większe od wyspy Alcatraz. Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Muhammad ibn Raszid Al Maktum nazwał to "nadzwyczajnym projektem narodowym".

Kompleks zaprojektowany przez duńskiego architekta Bjarke Ingelsa we współpracy z arabskimi inżynierami będzie składał się z szeregu futurystycznych kopuł. Wewnątrz znajdą się laboratoria mające na celu ustalenie, w jaki sposób zarządzać żywnością, energią i wodą poza Ziemią, a także muzeum poświęcone największym osiągnięciom kosmicznym ludzkości. Ściany budynków zostaną wykonane w technologii druku 3D z pustynnego piasku.

Reklama

W Mars Scientific City nie będzie potrzeby generowania tlenu, a osoby tam przebywające nie będą poddane działaniu promieniowania kosmicznego (Mars nie ma pola magnetycznego przed nim chroniącego). Mimo tego będzie to najbardziej zaawansowana symulacja możliwa do odtworzenia na naszej planecie.


Grawitacja Marsa wynosi ok. 38 proc. grawitacji Ziemi, a przeciętna temperatura na powierzchni jest znacznie niższa niż na naszej planecie. Laboratoria będą starały się wiernie odwzorować marsjańskie środowisko. Plan zakłada, że zespół ochotników zamieszka w Mars Scientific City przez rok.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Zjednoczone Emiraty Arabskie | Mars | kolonizacja marsa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy