24 godziny życia wątroby do przeszczepu

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego stworzyli urządzenie, które jest w stanie przez 24 godziny podtrzymać pracę wątroby przeznaczonej do przeszczepu. Znajdujący się poza ciałem człowieka organ funkcjonuje tak, jakby nadal był jego częścią.

Techniki obecnie wykorzystywane w medycynie pozwalają na przechowywanie wątroby poza ciałem człowieka maksymalnie przez 12 godzin. W tym czasie organ jest zanurzony w specjalnym roztworze o obniżonej temperaturze, co powinno zapobiegać jego uszkodzeniom. Niestety, mimo środków zachowawczych, wątroba nie zawsze doczekuje do momentu przeszczepu.

Zespół naukowców z Oksfordu stworzył specjalne urządzenie, które raz na zawsze może rozwiązać problemy związane z przechowywaniem narządów do przeszczepów. Wątroba pobrana z ciała dawcy jest podłączona do mechanizmu zewnątrzustrojowego, który poprzez uzyskanie temperatury ludzkiego ciała, symuluje warunki w nim zachodzące. Przez wątrobę cały czas przepływa natleniona krew, a organ stale produkuje bilirubinę. To rozwiązanie jest testowane w centrum transplantacji wątroby w King's College Hospital.

W lutym bieżącego roku, dwóm pacjentom wszczepiono wątroby, które były przechowywane w innowacyjnym urządzeniu. Wstępne testy wykazały, że organ wytrzyma w nim nawet 24 godziny w oczekiwaniu na przeszczep.

- Przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły, że możemy podtrzymać działanie wątroby poza ludzkim organizmem i wiele godzin później wszczepić ją odpowiedniemu pacjentowi - powiedział Constantin Coussios, dyrektor techniczny firmy OrganOx, która stworzyła innowacyjne urządzenie.

Mechanizm transplantacji wątroby od dziesięcioleci jest taki sam. Stworzenie urządzenia, które znacznie wydłuża czas, jaki organ może być przechowywany od momentu pobrania do jego przeszczepienia, może całkowicie odmienić współczesną medycynę.

- Nasz wynalazek sprawia, że organ jest stale poddawany perfuzji utlenionymi czerwonymi krwinkami w temperaturze ludzkiego ciała. Czymś niesamowitym była obserwacja jak zimna, szara wątroba odzyskuje swój prawidłowy kolor i zaczyna funkcjonować tak, jak w zdrowym organizmie. Jej przeszczepienie do ciała biorcy było czymś jeszcze bardziej niezwykłym - dodał Coussios.

Pierwszą osobą, która otrzymała wątrobę przechowywaną w urządzeniu OrganOx był 62-letni Ian Christie. Bez przeszczepu dawano mu maksymalnie 18 miesięcy życia, a teraz żyje jego pełnią.

- Po raz pierwszy mamy urządzenie, które daje nam dodatkowy czas, pozwalający na lepsze przetestowanie wątroby, co wyraźnie zwiększa szanse na udany przeszczep. Ta technologia może zmienić reguły gry i dać ludziom jeszcze lepsze życie - podsumował założyciel OrganOx.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wątroba | transplantacja | przeszczep wątroby | organy | medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy