Medycyna przyszłości

Australijscy naukowcy: ​Homeopatia nie jest skuteczna

Najnowsze badania australijskich uczonych sugerują, że homeopatia nie jest skuteczną metodą leczniczą. Wręcz przeciwnie - osoby, które wybierają homeopatię zamiast standardowych terapii, same narażają się na niebezpieczeństwo.

Podstawowym założeniem homeopatii jest wykorzystanie substancji powszechnie szkodliwych dla organizmu, które podane w bardzo niskim stężeniu mają stymulować układ odpornościowy do działania. Od dawna w środowisku naukowym toczy się spór czy leki homeopatyczne są skuteczne, czy też może szkodzą organizmowi.

Teraz zespół naukowców z National Health and Medical Research Council (NHMRC) przeanalizował 225 badań dotyczących homeopatii i wyciągnął na tej podstawie szokujące wnioski. Nie ma żadnych dowodów, by homeopatia była skuteczna w przypadku jakiegokolwiek schorzenia. Szanse na wyzdrowienie po zażyciu leków homeopatycznych są porównywalne do tych dotyczących placebo.

"Na podstawie oceny dowodów skuteczności homeopatii, NHMRC stwierdza, że nie ma wiarygodnych dowodów, że metoda ta przynosi jakieś korzyści dla organizmu. Osoby, które wybierają homeopatię ryzykują swoim zdrowiem, odrzucając lub opóźniając zabiegi i terapie, których bezpieczeństwo oraz skuteczność jest potwierdzone naukowo" - czytamy w opublikowanym raporcie.

Istnieją pewne publikacje, które potwierdzają skuteczność leków homeopatycznych, ale są one słabej jakości i często zawierają poważne błędy merytoryczne.

Szef NHMRC Homepathy Working Committee, prof. Paul Glasziou wyraził nadzieję, że wyniki jego zespołu wpłyną na prywatnych ubezpieczycieli zdrowotnych, którzy ukrócą liczne rabaty na zabiegi homeopatyczne, co zmusi farmaceutów do rozpatrzenia sensowności magazynowania tych substancji.

- Będzie spora grupa osób, które nie zareagują na ten raport, a którzy powiedzą, że wszystko to wynik spisku koncernów farmaceutycznych. Mamy jednak nadzieję, że znajdzie się dużo rozsądnych ludzi, który ponownie rozważą sprzedaż i używanie tych substancji - podsumował Glasziou.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: homeopatia | leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy