Jak skutecznie usunąć wszystkie lęki z mózgu?

Wszystkie lęki, stresy i niepokoje mają jedną wspólną cechę. Są one wykrywane przez neurony, zwane także ciałem migdałowatym, siedzące głęboko w mózgu. Najnowsze badania wskazują, że można kontrolować te obszary.

Ten pomysł jest szczególnym rozwiązaniem dla ludzi cierpiących z powodu depresji, lęku i zespołu stresu pourazowego. Ciało migdałowate jest starą częścią mózgu, która wykonuje swoją pracę automatycznie, bez większej dbałości o polecenia z bardziej świadomych części umysłu. Technika szkolenia mózgu jest znana jako "neurofeedback" i może pomóc ludziom znaleźć sposób na zmianę mimowolnych procesów mózgowych.

W ostatnich latach technika ta jest rozwijana w celu rozwiązywania problemów ze zdrowiem psychicznym. Zabieg polega na monitorowaniu aktywności mózgu danej osoby w czasie rzeczywistym za pomocą MRI mózgu oraz pokazywaniu wzorców aktywności. W eksperymencie poproszono podłączonych do komputera uczestników o słuchanie dźwięku. Zostali pouczeni, aby zmniejszyć głośność dźwięku poprzez "strategie umysłowe". Uczestnicy nie wiedzieli, że głośność dźwięku została zaprogramowana tak, by zmieniać się na podstawie aktywności elektrycznej ciała migdałowatego.

Nikt tak naprawdę nie wie, w jaki sposób ma to zrobić, ale ludzie próbują wtedy różnych sposobów myślenia - zmieniając aktywność swojego mózgu - dopóki nie natkną się na pożądaną aktywność wzorca. Eksperyment pomógł uczestnikom stać się zdolnymi do lepszego regulowania aktywności ich mózgu. Badano osoby zdrowe, ale pomysłodawcy uważają, że może to być to doskonała terapia dla osób z problemami psychicznymi.

Reklama

Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: mózg | neurologia | lęki | psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy