Pierwszy robot chirurgiczny ze sprzężeniem zwrotnym

HeroSurg to nowy robot chirurgiczny, który jako pierwszy na świecie oferuje system sprzężenia zwrotnego. Dzięki temu ma być jeszcze precyzyjniejszy od rozwiązań istniejących na rynku.

Roboty chirurgiczne to urządzenia pozwalające lekarzom na wykonywanie delikatnych i precyzyjnych operacji. Są stosowane w medycynie na całym świecie i to od dobrych kilku lat. Najpopularniejszym robotem chirurgicznym jest da Vinci, choć i my mamy jego polskiego odpowiednika - Robin Heart.

Tym, co odróżnia HeroSurg od rozwiązań już istniejących jest system informacji zwrotnej. Zamontowane na pokładzie czujniki są zintegrowane z instrumentami, dzięki czemu błyskawicznie zwracają odpowiedź akcji pod postacią wibracji do dłoni. Pozwala to na bezpieczniejsze wykonywanie operacji, analizowanie tkanek i mierzenie ich sztywności. Szczególnie ten ostatni aspekt może okazać się kluczowy - HeroSurg pozwala odróżnić tkanki normalne od nowotworowych. Jest to bardzo popularna metoda stosowana przez lekarzy, ale jednocześnie coś, czego roboty chirurgiczne nie mogły zaoferować.

Reklama

Nowy robot chirurgiczny ma także funkcję unikania kolizji, pozwalającą na ograniczenie wszelkich niechcianych ruchów do minimum. HeroSurg na razie nie został dopuszczony do badań na ludziach. Ma to się jednak zmienić w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: robot chirurgiczny | HeroSurg | chirurgia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama