Medycyna przyszłości

Powstała szczepionka przeciwko wirusowi HIV. Będzie rozdawana za darmo?

Walka z wirusem HIV jest długa i monotonna, ale kiedy przynosi rezultaty, prawdopodobnie nie ma większej satysfakcji. Świadomość tego ma organizacja Immunity Project, która chce wykorzystać najnowsze osiągnięcia medycyny w celu stworzenia darmowej szczepionki przeciwko wirusowi HIV.

Immunity Project jest organizacją non-profit, która zbiera fundusze w internecie na przeprowadzenie testów klinicznych. Jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do powszechnego użytku, będzie rozdawana za darmo.

Średnio jedna na 300 osób żyjących wśród nas posiada niezwykłą zdolność - jej organizm potrafi kontrolować infekcję wirusem HIV, dzięki czemu osoby takie przez długie lata żyją w nieświadomości nie wykazując żadnych objawów AIDS. To tzw. LTNP (Long-term nonprogressor), którym przyjrzeli się specjaliści Immunity Project. Okazało się, że ich komórki odpornościowe potrafią wykrywać białka wirusowe na powierzchni zarażonych komórek i je eliminować.

Wykorzystując superkomputery należące do Microsoft e-Science Research, udało się stworzyć szczepionkę przeciwko wirusowi HIV. W jej poszukiwaniach uczeni wykorzystali doświadczenie informatyków w tworzeniu filtrów antyspamowych. Zastosowano mechanizm identyczny, co w algorytmach do wychwytywania śmieciowych e-maili. Szczepionka przeciwko wirusowi HIV wyszukuje fragment patogenu, który jest stały i nigdy nie mutuje. Dzięki nowatorskiemu algorytmowi PhyloD taki fragment udało się odnaleźć w zaledwie 4 dni. Firma Flow Pharma opracowała już prototypową szczepionkę, która każdą osobę ma być w stanie zmienić w LTNP. Testy na zwierzętach potwierdziły, że jest to możliwe.

Reklama

Zanim dojdzie do pierwszej fazy testów klinicznych na ludziach, Immunity Project musi zebrać 482 000 dol. na jeszcze jeden eksperyment. Na same testy będzie potrzeba kwota znacznie większa, aż 25 mln dol. Kwoty te są tak duże, gdyż IP nie chce korzystać z pomocy wielkich koncernów farmaceutycznych. Podstawowym założeniem organizacji jest dystrybucja szczepionki za darmo, która miałaby być możliwa najwcześniej w 2016 r.

Immunity Project można wesprzeć na tej stronie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus hiv | szczepionka na AIDS | crowdfunding | lekarstwo na AIDS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy