Stworzono rozrusznik serca wielkości tabletki

​Firma Medtronic stworzyła Micra TPS - najmniejszy rozrusznik serca na świecie, o wymiarach zbliżonych do standardowej tabletki.

Rozrusznik Micra TPS (Transcatheter Pacing System) jest 10 razy mniejszy od powszechnie stosowanych stymulatorów, dzięki czemu może być wszczepiony za pomocą cewnika umieszczonego w żyle udowej. Nie ma potrzeby wykonywania nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, co eliminuje ryzyko powikłań.

Micra TPS jest przytwierdzany za pomocą specjalnych haczyków do ściany serca, ale w razie potrzeby można go przesunąć lub wydostać z organizmu, by dokonać niezbędnej naprawy. Urządzenie generuje impulsy elektryczne podtrzymujące lub wyrównujące rytm pracy serca.

Co bardzo ważne dla pacjenta, rozrusznik nie jest w ogóle widoczny na zewnątrz ciała. Nie wystają żadne przewody, które w tradycyjnych modelach prowadzą do komory serca. Badania nad Micra TPS są prowadzone na całym świecie, a pierwszego wszczepienia dokonał dr Charles Gornick z Minneapolis Heart Foundation Institute (MHIF).

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozrusznik serca | serce | kardiologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy