Medycyna przyszłości

Trzecie zmodyfikowane genetycznie dziecko przyszło na świat

Pod koniec 2019 r. poinformowano, że He Jiankui, badacz odpowiedzialny za stworzenie pierwszych na świecie bliźniąc z edytowany genomem, został skazany na trzy laty więzienia. Teraz wyszło na jaw, że naukowiec manipulował także przy genach trzeciego dziecka - właśnie przyszło ono na świat.

W listopadzie 2018 r., kiedy ogłoszono istnienie bliźniąt z edytowanym genomem, okazało się, że inna kobieta także jest w ciąży ze zmodyfikowanym zarodkiem. William Hurlbut, bioetyk z Uniwersytetu Stanfordzkiego, powiedział, że rozmawiał intensywnie z chińskim uczonym o trzecim dziecku i uzyskał szereg informacji, które nie były powszechnie dostępne.

Kobieta prawdopodobnie była między 12. a 14. tygodniem ciąży, gdy zarodek poddano modyfikacji. Poród miał odbyć się w czerwcu lub lipcu 2019 r., ale o niczym takim nie poinformowano. Dopiero teraz Chiny potwierdziły po cichu o narodzinach trzeciego dziecka. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że He Jiankui został skazany na więzienie za eksperymenty, w wyniku których "urodziły się trzy genetycznie zmodyfikowane dzieci".

Niestety, raport nie zawiera żadnych dodatkowych informacji na temat dziecka. Nie wiemy, jaka jest jego płeć, stan zdrowia, a nawet - czy dziecko wciąż żyje. Wiemy natomiast, że dziecko to się urodziło. Uzyskanie jakichkolwiek dodatkowych informacji od chińskich władz prawdopodobnie będzie niemożliwe.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: genetyka | dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy