NAJLEPSZE PARKI ROZRYWKI

Ferrari World. Tam spełniają się marzenia każdego fana Formuły 1

Na całym świecie znaleźć można wiele wyjątkowych parków rozrywki, oferujących atrakcje nie z tej ziemi, ale niewiele z nich jest w stanie tak trafić w gusta fanów czterech kółek jak Ferrari World w Abu Zabi. Dlaczego? Nazwa jest tu pewną wskazówką...

Na całym świecie znaleźć można wiele wyjątkowych parków rozrywki, oferujących atrakcje nie z tej ziemi, ale niewiele z nich jest w stanie tak trafić w gusta fanów czterech kółek jak Ferrari World w Abu Zabi. Dlaczego? Nazwa jest tu pewną wskazówką...
Ferrari World to park, w którym spełniają się marzenia fanów Formuły 1 /jovannig/bebeball /123RF/PICSEL

Ferrari World to park rozrywki znajdujący się na wyspie Yas w Abu Zabi, który od kilku lat przyciąga do siebie fanów motoryzacji z całego świata - wszystko dlatego, że to jak sama nazwa wskazuje, miejsce stworzone specjalnie dla fanów prędkości i to przez ekspertów Formuły 1. Budowa parku wystartowała pod koniec 2007 roku, a jego atrakcje cieszyły użytkowników już 3 lata później - po uroczystym otwarciu z udziałem kierowców Ferrari, Fernando Alonso i Felipe Massy. 

Przejażdżka Ferrari Portofino dla każdego

Warto też zwrócić uwagę na samą wyspę Yas, bo nie została ona wybrana przypadkiem - jest to sztuczna konstrukcja, na której poza parkiem i hotelem znajduje się też tor wyścigowy Yas Marina o długości 5554 metrów, na którym od 2009 roku rozgrywają się wyścigi Formuły 1 (jego wybudowanie pochłonęło ok. 1 miliarda dolarów!). Nic więc dziwnego, że jedną z atrakcji parku Ferrari World jest trwająca 20-25 minut przejażdżka Ferrari po drogach wyspy Yas, po której na pamiątkę zostaną nam nagrania i sesja zdjęciowa.

Reklama

Za kółko jakiego modelu wsiądziemy? Co do zasady Ferrari Portofino (ale jest też opcja dopłaty do innych modeli), pod maską którego drzemie 3,9-litrowy silnik V8, który przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 320 km/h!

Na przejażdżkę możemy zabrać ze sobą jeszcze dwie inne osoby (obowiązkowo jedzie z nami także instruktor firmy), aby wspólnie z najbliższymi cieszyć się tym momentem luksusu. A co jeśli nie mamy ważnego prawo jazdy? Też żadna strata, bo samochód można wypożyczyć razem z kierowcą, podziwiając widoki i ciesząc się jazdą z siedzenia pasażera.

Na przejażdżkach Ferrari atrakcje dla fanów motoryzacji się jednak nie kończą, bo odwiedzający mogą też doszlifować swoje umiejętności na 290-metrowym torze gokartowym i mają również do dyspozycji 3 zaawansowane symulatory bolidów Formuły 1, dzięki którym można poczuć się jak za kółkiem wyścigowego Ferrari i spróbować swoich sił w starciu z innym uczestnikami podczas Scuderia Challenge.

Formula Rossa - najszybsza kolejka górska świata

Ferrari World jest wyjątkowe również z innego powodu, a mianowicie znajduje się tam najszybsza kolejka górska świata, czyli Formula Rossa, która w 2010 roku odebrała tytuł kolejce Kingda Ka. Formula Rossa jest kolejką górską typu Launch Coaster, tj. zamiast tradycyjnego łańcucha wyciągowego wagoniki przyspieszają do maksymalnej prędkości 240 km/h za pomocą wbudowanego w tor startowy napędu, tutaj hydraulicznego (pozostały odcinek trasy kolejka pokonuje już bez dodatkowego napędu).

Co ciekawe, mówimy o takich prędkościach, że użytkownicy obowiązkowo muszą nosić okulary chroniące przed owadami i drobinkami pyłu. Jak mówią twórcy rollercoastera, ich głównym celem było pokazanie pasażerom, co czują kierowcy Formuły 1 podczas prowadzenia bolidów, dlatego też trasa rollercoastera powstała na bazie autentycznego włoskiego toru wyścigowego Autodromo Nazionale Monza, który charakteryzuje się długimi prostymi, umożliwiającymi osiąganie wysokich prędkości

Fiorano GT Challenge

Formula Rossa to oczywiście nie wszystko i na odwiedzających czekają także inne kolejki górskie - jedną z nich jest Fiorano GT Challenge, w której pasażerowie zasiadają w wagonikach stylizowanych na Ferrari F430 Spider. Kolejka składa się w gruncie rzeczy z dwóch równoległych torów, co daje wrażenie konkurowania z użytkownikami - jak kierowcy bolidów konkurujący ze sobą na torze Formuły 1. Tu również możemy liczyć na trasę na bazie prawdziwych torów z "wściekłymi zakrętami, porywającymi prostymi i prędkością do 95 km/h".

Flying Aces

Skoro tytuł nawiązuje do asa myśliwskiego, czyli honorowego tytułu nadawanego pilotom myśliwskim, którzy zestrzelili co najmniej 5 wrogich samolotów, to musi tu chodzić o latanie. I tak właśnie jest, bo głównymi elementami kolejki Flying Aces są nieodwracająca pętla o wysokości 52 m oraz momenty z przeciążeniami ujemnymi, dzięki którym możemy poczuć się jak na pokładzie myśliwca. Prędkość wagoników dochodzi tu do 120 km/h, a wspomniana pętla jest najwyżej położoną pętlą kolejki górskiej na świecie. Inspiracją do stworzenia tego toru była postać najskuteczniejszego włoskiego pilota I wojny światowej, bo Francesco Baracca miał na koncie aż 34 powietrzne zwycięstwa.

Turbo Track

Turbo Track to zaś kolejka typu shuttle coaster, czyli taka, której tor nie jest zamkniętym obwodem - w pewnym miejscu trasa się kończy, a wagoniki wytracają prędkość, na chwilę się zatrzymują i wracają do punktu wyjścia. W tym przypadku pasażerowie mają okazję wzbić się na wysokość 64 metrów przez ikoniczny dach Ferrari World z prędkością 102 km/h, a podczas powrotu doświadczyć stanu nieważkości. 

Wspinaczka i zjazdy linowe z dachu Ferrari World

A skoro o dachu mowa, to Ferrari World oferuje również możliwość wspinaczki na tę wyjątkową konstrukcję i spacer na wysokościach, a także możliwość zjazdu z niego przez wspomnianą wcześniej najwyższą na świecie pętlę kolejki górskiej, a wszystko za pomocą tyrolki. To dopiero atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach!

To kto dodaje Ferrari World do listy swoich wakacyjnych planów?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rollercoaster | kolejka górska | parki rozrywki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy