Przyszłość pola bitwy

Japonia prezentuje myśliwiec X-2

Japonia zaprezentowała nowy myśliwiec wykonany w technologii stealth – donosi serwis PopSci. W przyszłości będzie on odpowiedzią na amerykański F-22.

Widoczny na zdjęciu i wideo myśliwiec to Mitsubishi Advanced Technology Demonstrator-X, czyli X-2. Kluczowe jest tutaj słowo demonstrator oznaczające platformę, na której testowane będą rozwiązania dla finalnej wersji maszyny. Niemniej jednak mamy do czynienia z zaawansowanym stadium prac i wiele wskazuje na to, że Japonia osiągnie swój cel i wyprodukuje sobie myśliwiec, którego nie mogła kupić od USA.

Japonii bardzo zależało na zaawansowanym myśliwcu przewagi powietrznej, dlatego usilnie starała się kupić od USA maszyny F-22 Raptor. Niestety, amerykańskie prawo federalne zabrania jego eksportu, a Biały Dom pozostawał w tej kwestii nieugięty. To ostatecznie zmusiło Japończyków do rozpoczęcia prac na własną konstrukcją.

Reklama

X-2 ma dwa silniki - podobnie jak wspomniany F-22. Zastosowana technologia stealth skupia się na materiałach pochłaniających fale radarowe.

Jeśli prace nad samolotem potoczą się zgodnie z planem, to Japonia będzie czwartym krajem dysponującym maszyną z technologią stealth. Poza USA mają je również Rosja i Chiny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: myśliwiec piątej generacji | japoński myśliwiec | stealth
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy