Japoński myśliwiec 5. generacji wzbije się w powietrze na początku 2015 roku

Na początku 2015 roku rozpoczną się testy prototypu japońskiego myśliwca piątej generacji ATD-X – czytamy na łamach serwisu Defence24. Co wiadomo na temat tego ambitnego przedsięwzięcia?

ATD-X został zaprezentowany w lipcu bieżącego roku i jest bardzo ważnym osiągnięciem programu budowy przez Japonię myśliwca 5. generacji. Zaplanowano, że prototyp wzniesie się w powietrze w styczniu 2015 roku, a testy będą kontynuowane przez kolejne trzy lata. W tym czasie zostaną sprawdzone własności obniżonej wykrywalności oraz nowy silnik.

ATD-X jest i będzie tylko demonstratorem nowych technologii. Jeśli testy potoczą się zgodnie z planem, a konstrukcja okaże się obiecująca, to na jego bazie być może powstanie maszyna F-3, która zastąpi samoloty F-15. Japonia potrzebuje aż 200 takich myśliwców.

Reklama

Producentem samolotu jest Mitsubishi Heavy Industries. Całkowity koszt jego rozwoju ma wynieść 9,1 mld dol. Na razie Japonia czeka na dostawę 42 zamówionych amerykańskich maszyn F-35A, które zastąpią wysłużone F-4.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: japoński myśliwiec | myśliwiec piątej generacji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy