ZACZĘŁO SIĘ W GARAŻU...

Czy akcje Apple to dobra inwestycja w 2024 roku?

Inwestycja w akcje Apple może się opłacać. Wymaga jednak sporej wiedzy oraz umiejętności. Jeśli wiesz, jak zastosować odpowiednie strategie inwestycyjne, może się okazać, że sporo na nich zyskasz. Sprawdź, z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie w akcje Apple w 2024 i jak go uniknąć.

Firma Apple została założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka oraz Ronalda Wayne’a. Jest to jeden z największych producentów urządzeń elektronicznych na świecie. Apple znany jest szczególnie ze swojego charakterystycznego designu oraz innowacyjności. Czy inwestycja w akcje firmy może być opłacalna?

Czy Apple to dobra inwestycja? Czy warto kupić akcje firmy?

Apple to stabilna i dobrze prosperująca firma. W ciągu ostatnich lat zanotowała stabilny wzrost przychodów i zysków, przez co może przyciągać potencjalnych inwestorów. Zanim jednak zaczniemy inwestować w jej akcje, musimy ustalić nasze indywidualne cele oraz strategie inwestycyjne.

Reklama

Jak przy każdej inwestycji, tak i tutaj możemy zauważyć pewne ryzyko. Jedno z najbardziej znaczących wynika ze zmienności rynku. W krótkim czasie wartość akcji spółki może gwałtownie spadać i rosnąć, jednocześnie narażając inwestorów na straty. W przypadku firmy Apple duże ryzyko jest również przyczyną stale rosnącej konkurencji w branży technologicznej. Na rynek wprowadzane są nowe innowacyjne technologie i produkty, które mogą wpłynąć na wartość akcji. Z tego powodu osoby inwestujące w firmy branży technologicznej, powinny regularnie monitować działania i aktywność konkurencyjnych spółek.  

Jak inwestować w akcje Apple’a? Ważna jest strategia i wiedza

Inwestując w akcje firmy Apple, można przyjąć dwie różne strategie. Pierwszą z nich jest długoterminowe inwestowanie. Zakłada zakup akcji i trzymanie ich przez co najmniej kilka lat. Dzięki temu inwestorzy mają szansę na uniknięcie wpływu krótkoterminowych zmian na rynku, a tym samym na spadek wartości ich inwestycji. W przypadku inwestycji długoterminowych można również liczyć na dywidendę, która w przypadku firmy Apple do tej pory była stabilna i opłacalna.

Drugą strategią jest krótkoterminowe inwestowanie, które polega na kupowaniu i sprzedawaniu akcji w ciągu jednego dnia lub kilku dni. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku potrzebna jest duża wiedza na temat rynku. Akcje mogą gwałtownie i nieprzewidywalnie się zmieniać. W przypadku firmy Apple szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na aktualne wydarzenia na rynku oraz działania spółki. Przyda się również znajomość narzędzi technicznych, dzięki którym możliwa będzie dokładna analiza i monitorowanie ruchów na rynku.

Jak kształtowała się wycena na przestrzeni lat i co może przynieść przyszłość?

Jeszcze w połowie 2023 roku inwestorzy byli niezwykle chętni do inwestowania w akcje Apple’a. Ich podekscytowanie wynikało z szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji, która miała zwiększyć produktywność oraz przynieść zyski dostawcom. Zainteresowanie akcjami spółki było szczególnie widoczne na rynku amerykańskim, gdzie nastroje uległy poprawie, ze względu na spadek inflacji. Akcje Apple’a wzrosły do rekordów poziomów razem z innymi akcjami Big Tech.

Końcówka 2023 nie była jednak dla akcji spółki zbyt dobra. Można zauważyć, że jej akcje spadły w ciągu ostatnich miesięcy, a wydatki wzrosły. Spadł również ich zysk operacyjny. Głównie dzięki wykupowi akcji własnych zysk na akcję minimalnie wzrósł.

Na początku 2024 roku mogliśmy zauważyć, że w rankingu najcenniejszych spółek na świecie nastąpiła poważna zmiana. Apple straciło miejsce lidera, które przejęła spółka Microsoft, jednocześnie stając się największą spółką na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

Pomimo ostatnich trudności, akcje spółki Apple sprawiły, że rok 2023 był korzystny dla swoich akcjonariuszy — mogli oni spodziewać się zysków w wysokości ok. 50 proc. Było to spowodowane m.in. przez korzystne rosnące mnożniki. Wyceny akcji w ostatniej dekadzie należały do jednych z najwyższych, niezależnie od braku wzrostu, który mógłby je wspierać.

Specjaliści przewidują jednak, że 2024 może nie być dobrym rokiem na inwestycje w Apple’a. Zdaniem analityków "nadszedł czas na oddech" - akcje spółki będą osiągać gorsze wyniki niż rynek akcji ogółem. Zaleca się inwestorom sprzedawanie lub unikanie zakupu akcji Apple’a.

Osoby inwestujące muszą brać pod uwagę jednak, że każde aktywa doświadcza okresów pozytywnych i negatywnych. Mogą one się zdarzyć w krótkim terminie. Trudo ustalić, jak długo będzie wynosił czas trwania każdego z nich.

Źródło: fxmag.pl, oprac. własne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Apple
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy