Dzięki Twitterowi odkryto nowy gatunek pasożytniczego grzyba

​Odkryto nowy gatunek pasożytniczego grzyba dzięki zdjęciu opublikowanemu na Twitterze.

Troglomyces twitteri
Troglomyces twitterimateriały prasowe

Biolog Anna Sofia Reboleira natknęła się na zdjęcie północnoamerykańskiego dwuparaca (gromady stawonogów) z gatunku Cambala annulate z Ohio. Zauważyła na nim maleńkie punkty umieszczone na głowie zwierzęcia.

- Na głowie zwierzęcia zobaczyłam coś wyglądającego jak grzyby. Do tego czasu, na amerykańskich dwuparcach nie widziano czegoś podobnego. Skonsultowałam to z kolegą i pokazałam mu zdjęcie. Wtedy zeszliśmy do kolekcji muzeum i zaczęliśmy kopać - powiedziała Anna Sofia Reboleira.Aby ustalić, czym były malutkie punkty na głowie zwierzęcia, naukowcy przeszukali kolekcję amerykańskich przedstawicieli dwuparców z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Kopenhadze. Odkryli kilka podobnych grzybów na innych dwuparcach.Głębsza analiza wykazała, ze organizm ten reprezentuje nieznany wcześniej gatunek Laboulbeniales, rzędu ok. 2200 gatunków wysoko wyspecjalizowanych pasożytniczych grzybów, które żyją na owadach, pajęczakach i stonogach. Niewiele wiadomo na ich temat, ponieważ małe rozmiary utrudniają badania i izolację DNA. Organizmy z gatunku Laboulbeniales spędzają całe swoje życie na żywicielu, przebijając jego zewnętrzną skorupę specjalnym organem ssącym, którym też pobierają pożywienie.

Troglomyces twitteri z niezwykłą "przyssawką" (strzałki na E, F)materiały prasowe

Naukowcy znają co najmniej 30 gatunków grzybów, które przyczepiają się do żywicieli w podobny sposób, a większość z nich została odkryta w ciągu ostatniej dekady. Nowo odkryty organizm został nazwany Troglomyces twitteri (nazwa pochodzi od Twittera) i został opisany w czasopiśmie "MycoKeys".- O ile nam wiadomo, jest to pierwszy raz, kiedy nowy gatunek został odkryty na Twitterze. Podkreśla to znaczenie tej platformy do dzielenia się badaniami - a tym samym dla osiągania nowych wyników. Mam nadzieję, że zmotywuje to profesjonalnych i amatorskich badaczy do dzielenia się większą ilością danych za pośrednictwem mediów społecznościowych - powiedziała Anna Sofia Reboleira.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas