Zagadki przyrody

W Hondurasie odkryto mnóstwo nowych gatunków zwierząt

​Wokół ruin i gęstych lasów deszczowych tajemniczego zaginionego miasta w Hondurasie naukowcy odkryli prawdziwą skarbnicę bioróżnorodności, w tym gatunki, które uważano za wymarłe.

Niedawna ekspedycja przeprowadzona przez Conservation International Rapid Assessment Program (RAP) i rząd Hondurasu miała na celu zbadanie nietkniętych wcześniej przez człowieka rejonów wokół La Ciudad Blanca w Hondurasie. Wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem. 

Odkryto 246 gatunków motyli i ciem, 30 nietoperzy, 57 płazów i gadów, a także liczne ryby, ssaki oraz owady. Co najmniej 22 z tych gatunków nie odnotowano nigdy wcześniej w Hondurasie.

Najbardziej ekscytującym odkryciem było namierzenie trzech gatunków, które przez długi czas uznawano za wymarłe lokalnie. Jednym z nich był nietoperz Phylloderma stenops, którego nie widziano w Hondurasie od ponad 75 lat. Inny "nowo odkryty" gatunek to wąż Rhinobothryum bovallii, którego nie odnotowano w tym rejonie od 1965 r. Spektakularny jest również chrząszcz Odontochila nicaraguense, który był uważany za endemiczny dla Nikaragui.

Las deszczowy Mosquitia jest miejscem występowania wielu ruin starożytnych osad, a niektóre z nich mogą być związane z legendarnym Białym Miastem lub Miastem Małpiego Boga. Pewne jest, że w lasach otaczających ruiny znajduje się wiele gatunków zwierząt i roślin nieznanych nauce.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | biologia | ruiny | lasy tropikalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy