Reklama

Dziwna formacja skalna na Marsie - wygląda jak smok

​Dzięki kamerze High Resolution Imagine Science Experiment (HiRISE) obecnej na pokładzie łazika Mars Resonnaissance Orbiter (MRO) odkryto gigantycznego "smoka" w części wielkich kanionów Valles Marineris, które rozciągają się wzdłuż równika Czerwonej Planety. Co to za struktura i skąd się tam wzięła?

HiRISE jest najpotężniejszą kamerą, jaką kiedykolwiek wysłano na inną planetę. Dzięki wysokiej rozdzielczości wynoszącej do 30 cm na piksel, kamera wysyła dane od 2006 r. i pokrywa ponad 2,4 proc. powierzchni Marsa. Jednym z obszarów wielokrotnie obrazowanych jest Melas Chasma - najszerszy segment kanionu Valles Marineris.

Na zdjęciu wykonanym 258 km na południowy-zachód Melas Chasma w 2007 r. część skał marsjańskich i dno kanionu wydają się tworzyć coś na kształt "smoka". Na przedstawionym zdjęciu, dno kanionu jest zaśmiecone blokowymi osadami o średnicy od 100 do 500 m. Morfologia poszczególnych elementów różni się od siebie.

Podczas gdy większość z osadów wydaje się być zaokrąglona, niektóre mają kanciaste krawędzie i mogą być bardzo wydłużone, co według Cathy Weitz z Uniwersytetu w Arizonie jest dowodem na deformację plastyczną.

Istnieją dowody zarówno na działanie wody, jak i wiatru jako mechanizmów tworzenia wielu wewnętrznych złóż marsjańskich w Melas Chasma. 

Reklama

Rozmieszczenie bloków obserwowane wyłącznie wzdłuż dna kanionu i w innych dolinach sugeruje, że zostały one albo zdeponowane, albo odsłonięte przez erozję - właśnie wiatru albo wody.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama