Kosmos

Magiczna wyspa na jednym z mórz Tytana

Na Tytanie, największym księżycu Saturna, sonda Cassini dostrzegła niezwykłe zjawisko. Na jednym z tamtejszych mórz widać tajemniczą wyspę, która na innych ujęciach znika. Astronomowie już okrzyknęli ją mianem "magicznej".

Niezwykła struktura geologiczna - najprawdopodobniej wyspa - pojawia się i znika na morzu Ligeia Mare. Obiekt ma wymiary ok. 20 x 10 km. Wyraźnie widać go na zdjęciach z 10 lipca ubiegłego roku, ale na wcześniejszych i późniejszych fotografiach już go nie ma.

Zjawisko z magią ma niewiele wspólnego. Astronomowie rozważają cztery scenariusze: tajemnicza wyspa jest przykrywana przez fale, jest to niestabilna bryła lodu dryfująca po powierzchni morza, są to wynurzające się bąble gazu lub jakieś ciało zawieszone tuż pod powierzchnią.

Tytan jest niezwykle ciekawym obiektem dla astronomów. Ma on gęstą atmosferę (gęstszą od ziemskiej), która składa się głównie z azotu, metan, argonu i acetylenu. Tytan ma wiele zbiorników przypominających ziemskie jeziora (wypełnione metanem). W Ligeia Mare jest ponad 9000 km3 metanu, czyli 40 razy więcej niż na Ziemi ropy i gazu ziemnego.

Zjawisko "magicznej wyspy" może udać się rozwikłać przy pomocy kolejnych zdjęć z sondy Cassini. Fenomen tego obiektu niewątpliwie udałoby się rozwiązać dzięki pływającemu lądownikowi, którego projekt NASA jednak porzuciła na rzecz misji na Marsa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tytan | Saturn | księżyce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy