Reklama

Wielki Obłok Magellana pod lupą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przyjrzał się z bliska gromadzie kulistej NGC 1854 znajdującej się w Wielkim Obłoku Magellana (LMC), jednym z najbliższych kosmicznych sąsiadów.

Przedstawiona na zdjęciu gromada gwiazd NGC 1854 znajduje się w południowym gwiazdozbiorze Złota Ryba, ok. 135 tys. lat świetlnych od Ziemi. Składa się ona z białych i niebieskich gwiazd, co nie powinno dziwić, bo Wielki Obłok Magellana jest miejscem intensywnych narodzin gwiazd.

Wielki Obłok Magellana od dłuższego czasu jest celem zainteresowań astronomów. Podobnie jak w Małym Obłoku Magellana, udało się dostrzec tam gromady gwiazd niemal na wszystkich etapach ewolucji. Kosmiczny Teleskop Hubble'a jest często wykorzystywany do badania tych gromad, gdyż wysoka rozdzielczość jego kamer pozwala na obserwację pojedynczych gwiazd.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy