Reklama

Pierwsze zdjęcia Marsa z wykonane przez ExoMars 2016

Orbiter europejsko-rosyjskiej misji kosmicznej ExoMars zrobił pierwsze zdjęcia Marsa. Na razie są to fotografie bardzo mało szczegółowe, ale trzeba pamiętać, że to dopiero początek lotu.

Misja, w której skład wchodzi sonda Trace Gas Orbiter i lądownik Schiaparelli, wystartowała 14 marca. Jej celem jest dotarcie na powierzchnię Czerwonej Planety, a następnie zbadanie jej atmosfery, klimatu i ocena prawdopodobieństwa istnienia życia. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że orbiter wysłał zdjęcia w poniedziałek, 13 czerwca, kiedy znajdował się 41 milionów kilometrów od Marsa. 

Fotografie są bardzo słabej jakości, ale ich celem nie jest jeszcze dokumentowanie planety, a sprawdzenie, czy obiekt leci we właściwym kierunku i czy wszystkie systemy na pokładzie działają jak należy. Na fotografie lepsze, niż możemy wykonać obecnie za pomocą teleskopów, będziemy musieli poczekać do pierwszej połowy października, kiedy to orbiter będzie zbliżał się do powierzchni Marsa. Lądowanie jest planowane na 19 października. 

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ESA | Mars | badania kosmosu | ExoMars | misja kosmiczna

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy