Reklama

HAMLET poradzi sobie z wyjątkowo zjadliwymi bakteriami

Bakterie odporne na antybiotyki są wyjątkowo niebezpieczne. Okazuje się jednak, że mleko produkowane przez kobiety w procesie laktacji może być dla nich szczególnie zabójcze.

Naukowcy z University at Buffalo, The State University of New York wykazali, że zawarty w kobiecym mleku kompleks białkowo-lipidowy HAMLET jest w stanie odwrócić odporność bakterii i ponownie uczynić je podatnymi na antybiotyki. Substancja ta działa zarówno in vitro, jak i in vivo. HAMLET-owi nie oparły się bakterie Streptococcus pneumoniae oraz Staphylococcus auerus, które ponownie stały się podatne na działanie odpowiednio penicyliny i metycyliny.

Badacze wiążą ogromne nadzieje z kompleksem HAMLET. Dzięki niemu możliwe będzie nie tylko leczenie chorób wywoływanych bakteriami, które były odporne na działanie antybiotyków. Wykazano również, że zażycie kompleksu białkowo-lipidowego zwiększa skuteczność antybiotyków, przez co wystarczy zażywać je w mniejszych ilościach.

Szekspirowska nazwa białka HAMLET to skrót od Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumor cells. Dwa lata temu szwedzki zespół badawczy dowiódł, że HAMLET potrafi skutecznie zabijać niektóre typy nowotworów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy