Medycyna przyszłości

Lek na traumatyczne wspomnienia

​Popularny lek używany w leczeniu zaników pamięci już niebawem może zyskać nowe zastosowanie. U osób cierpiących z powodu stresu pourazowego i depresji, może leczyć traumę i łagodzić bolesne wspomnienia.

Przeprowadzone na myszach badania, opisane w "Nature Neuroscience" wykazały, że lek o nazwie fingolimod pozbawił zwierzęta wspomnień związanych z doświadczeniem bólu fizycznego. Eksperyment polegał na podaniu gryzoniom leku, a następnie poddawaniu ich lekkiemu szokowi elektrycznemu. W normalnych warunkach po takim działaniu, zwierzęta odczuwają lęk i przestają się poruszać. Po zażyciu fingolimodu takie zaburzenia nie występowały.

Uczeni mają nadzieję, że fingolimod znajdzie podobne zastosowanie u ludzi. Będzie można go wykorzystać u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne związane z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości. Proces ten jest nazywany przez psychiatrów "wygaszeniem lęku".

Jedna pigułka pozbawi nas wszystkich negatywnych wspomnień? Brzmi obiecująco, choć warto wstrzymać się z hurraoptymizmem. Wcześniejsze eksperymenty pokazały już, że może być to trudniejsze niż się wydaje.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja | psychiatria | leki | choroby psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy