Reklama

Narządy od świń wkrótce będą przeszczepiane ludziom?

​Być może wkrótce nastąpi postęp w transplantologii, który umożliwi wyhodowanie potrzebnych narządów u zwierząt. Eksperci twierdzą, że byli w stanie uczynić nerki świni bezpiecznymi dla ludzi. Do tej pory, mimo podobieństwa genetycznego, naukowcy nie byli w stanie przeszczepiać narządów tych zwierząt człowiekowi.

Problemem są przede wszystkim ślady DNA z retrowirusami zwierzęcymi, które dla świń nie stanowią żadnego zagrożenia, ale mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w organizmie ludzkim. Według naukowców, byli oni w stanie pozbyć się 62 wersji niepożądanych genów z genomu świni, co wielokrotnie zmniejszyło prawdopodobieństwo transferu wirusa po przeszczepie narządu u człowieka.

Teraz naukowcy planują zastosować tę technologię, aby zatrzymać i zapobiec powikłaniom po przeszczepach narządów świni. Te doświadczenia i badania rokują dobrze na przyszłość transplantologii narządów celowo wyhodowanych u zwierząt. Mimo, że moralnie może to być oceniane różnie, niewątpliwie dla wielu oczekujących na przeszczepy informacje o takich postępach są iskierką nadziei na normalne życie.

Reklama

Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: przeszczepy | transplantologia | świnie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy