Medycyna przyszłości

Naukowcy stworzyli przełyk w warunkach laboratoryjnych

Brytyjscy naukowcy wyhodowali przełyk opracowany dzięki metodom inżynierii tkankowej, który został pomyślnie wszczepiony myszom.

Badania opisane w "Nature Communications" zostały przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala przy Great Ormond Street (Gosh) i Instytutu Francisa Cricka. Naukowcy mają nadzieję, że doprowadzą one ostatecznie do prób klinicznych przełyków do zastosowań transplantologicznych.

Przełyk jest złożonym, wielowarstwowym narządem, złożonym z wielu typów tkanek, który działa jak rura transportująca żywność i płyn z jamy ustnej do żołądka.

Uczeni wykorzystali przełyk szczura, który został pozbawiony komórek, pozostawiając jedynie kolagenowe rusztowanie. Na wczesnym etapie na rusztowanie zostały nałożone mięśnie i tkanka łączna myszy oraz ludzi, a także inne komórki, które przenikneły do wnętrza narządu. Wykorzystanie komórek macierzystych różnych gatunków umożliwiło naukowców rozróżnienie pochodzenia każdego rodzaju tkanki. Mające 2 cm średnicy przełyki zostały wszczepione do brzuchu myszy.

- Byliśmy zdumieni widząc, że nasza zmodyfikowana tkanka ma zarówno strukturę, jak i funkcje zdrowego organizmu - powiedziała dr Paola Bonfanti, współautorka badań.

Przełyk był zdolny do skurczu mięśni, co jest potrzebne do przetransportowania jedzenia do żołądka. Szacuje się, że ok. 1 na 3000 dzieci rodzi się z nieprawidłowo wykształconym przełykiem. Naukowcy mają nadzieję, że już wkrótce tego typu struktury będzie można zastosować na salach operacyjnych.

- Jest to duży krok naprzód w dziedzinie medycyny regeneracyjnej, przybliżając nas coraz bardziej do leczenia, które wykracza poza naprawę uszkodzonej tkanki i oferuje możliwość stosowania narządów do przeszczepów, które nie zostaną odrzucone - dodał prof. Paolo De Coppi, chirurg z Gosh.

Do zastosowań klinicznych jeszcze droga daleka. Wcześniej musi zostać przeprowadzonych znacznie więcej eksperymentów na zwierzętach, w tym większych ssakach.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak przełyku | transplantologia | przeszczepy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy