Medycyna przyszłości

Odkryto najbardziej niezwykłego wirusa na świecie

Naukowcy zidentyfikowali nowy typ wirusa, który przeczy wszystkiemu, co wiedzieliśmy o tego typu organizmach do tej pory.

Konwencjonalne podejście mówi, że kiedy wirus wprowadza do obcej komórki swoje geny, dochodzi do infekcji gospodarza. Ale co, jeżeli wirusa by rozczłonkować i wprowadzać do je do organizmu osobno, kawałek po kawałku?

Uczeni z US Army Medical Research Institute of Infectious Diseases (USAMRIID) odkryli nietypowego wirusa, który dzieli się na pięć części, które następnie wprowadza do organizmu. Guaico Culex virus (GCXV) to pierwszy przedstawiciel nowego typu wieloskładnikowych wirusów, znaleziony w ciele komara.

Co najciekawsze, aby doszło do infekcji, nie trzeba wszystkich 5 części GCXV - wystarczą tylko 4. Obecność wszystkich elementów składowych zwiększa zjadliwość samej infekcji, z którą nie jest w stanie poradzić sobie układ immunologiczny.

- To najbardziej dziwaczna rzecz, jaką widziałem. Jeżeli porównać tego wirusa do ludzkiego organizmu, to tak jakby jedna osoba miała nogi, ramiona, tułów i głowę w różnych miejscach. Kiedy poszczególne elementy znajdą się w jednym organizmie, łączą się w jakiś sposób i dochodzi do infekcji. Nie sądzę, by w przyrodzie było coś podobnego - powiedział Edward Holmes, jeden z autorów odkrycia.

Do tej pory sądzono, że wieloskładnikowe wirusy infekują tylko rośliny i grzyby, ponieważ ich tryb transmisji jest bardzo nieefektywny. Ale teraz odkryto GCXV w organizmie komarów. Chociaż ten typ wirusów nie wydaje się być zdolny do infekowania ssaków, naukowcy uważają, że jest on powiązany z grupą Jingmenviruses o segmentowej budowie, która może infekować małpy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wirusy | komary | wirusologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL