Medycyna przyszłości

Uwaga na rzadką infekcję bakteryjną związaną z cukrzycą

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) odnotowała przypadki rzadkiej, ale poważnej infekcji narządów płciowych i okolicy genitaliów wywołanych przez lek na cukrzycę typu 2 nazywany inhibitorem SGLT2.

Ta poważna, rzadka infekcja zwana martwiczym zapaleniem powięzi krocza jest także określana jako zgorzel Fourniera. FDA wymaga, by komunikat o ryzyku wystąpienia choroby został dołączony do opisu leku.

Zgorzel Fourniera jest niezwykle rzadką, ale zagrażającą życiu infekcją bakteryjną, która może pojawić się między odbytem a genitaliami. Bakterie dostają się do organizmu poprzez przerwę w skórze, a następnie rozprzestrzeniają się i niszczą tkanki. Śmiertelność wynosi ponad 20 proc. Choroba częściej występuje u osób cierpiących na cukrzycę.

Od marca 2013 r. FDA zidentyfikowała 12 przypadków (7 mężczyzn i 5 kobiet) zgorzeli Foruniera. Wszyscy pacjenci przyjmowali inhibitor SGLT2. Wszystkie osoby wymagały zabiegu chirurgicznego, a jedna zmarła z powodu komplikacji.

Leki na cukrzycę, takie jak inhibitor SGLT2, powodują, że więcej cukru jest wydalane z moczem. To może sprawić, że genitalia stają sie sprzyjającym środowiskiem do rozwoju bakterii. U osób cierpiących na zgorzel Fourniera bakterie Clostridium perfringens, Streptococcus grupy A, Staphylococcus aureus i Vibrio vulnificus pochłaniają tkankę wokół genitaliów, a jeżeli rozprzestrzenią się na pozostałe narządy, może być to śmiertelne.

Niepokojące jest to, że w 2017 r. ok. 1,7 mln osób otrzymało inhibitor SGLT2. Ci pacjenci powinni natychmiastowo skontaktować się z lekarzem, jeżeli zauważą jakiekolwiek objawy tkliwości, zaczerwienienia, obrzęku narządów płciowych lub złego samopoczucia.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | infekcja bakteryjna | cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy