Zagadki przyrody

Rozwiązano 175-letnią tajemnicę. Już wiadomo czym były hiolity

​Dziwne zwierzę, które żyło na oceanicznym dnie 500 mln lat temu wreszcie zostało przypisane do drzewa życia. Naukowcy tym samym rozwiązali 175-letnią tajemnicę.

Wymarłe hiolity miały stożkowate ciało, macki do pożywiania i przydatki, które działały jak "stopy". Organizmy należały do grupy bezkręgowców, która obejmuje zwierzęta, takie jak kryzelnice (Phoronida). Do takiego wniosku doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto pod kierownictwem Josepha Moysiuka, który przeanalizował ponad 1500 okazów wykopanych w Kanadzie i USA.

- Hiolity to małe stożkowate zwierzęta morskie. Skamieliny ich muszli są znane praktycznie na całym świecie. Pojawiły się na Ziemi ok. 530 mln lat temu i przetrwały do około 250 mln lat temu. Ale na pytanie, gdzie umieścić hiolity w drzewie życia, nie było odpowiedzi przez 175 lat, kiedy po raz pierwszy je opisano - powiedział Moysiuk.

Reklama

Graj razem z nami dla WOŚP! Wesprzyj Orkiestrę na pomagam.interia.pl

W przeszłości hiolity klasyfikowano jako zwierzęta związane z mięczakami, które są wspólne dla dzisiejszych kalmarów, małż i ślimaków. Nowe badania przeprowadzone na podstawie analiz tkanek miękkich zachowanych w "wyjątkowych skamieniałościach" pobranych z przełęczy Burgessa w Kanadzie, wykazały przynależność hiolotów do innej grupy organizmów, zwanych lofoforowcami (Lophophorata).

Hiolity były obecne już na początku kambru, ok. 540 mln lat temu, podczas gwałtownego wybuchu ewolucji, która doprowadziła do powstania większości głównych grup zwierząt.

- Umieszczając hiolity na drzewie życia, rozwiązujemy znany od dawna problem paleontologiczny. Dzięki temu, wiemy już czym one są i skąd się wywodzą - dodał Moysiuk.

Dzięki nowemu odkryciu, naukowcy będą w stanie lepiej zrozumieć, jak wyglądały pradawne morza i oceany.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skamieniałości | bezkręgowce | zwierzęta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy