AlphaZero to sztuczna inteligencja, która wygrywa z czołowymi zawodnikami AI

Ostatnio sztuczna inteligencja robi się coraz to inteligentniejsza. Potrafi już nie tylko pokonać najlepszych ludzkich zawodników w Go, szachy i DOTA 2, ale i... inne wyspecjalizowane w nich AI.

Najlepszym przykładem jest tu AlphaZero, czyli najnowsze osiągnięcie DeepMind - firmy wykupionej w 2014 roku przez Google, która od 2010 roku zajmuje się sztuczną inteligencją i ma na swoim koncie choćby takie osiągnięcia, jak sieć neuronowa zdolna do grania w gry w taki sam sposób jak ludzie czy umożliwiająca stworzenie komputera naśladującego krótkotrwałą pamięć ludzkiego mózgu.

Tym razem mamy jednak do czynienia z tak zaawansowaną sztuczną inteligencją, że ludzcy przeciwnicy nie stanowią dla niej żadnego wyzwania. Trzeba jej było znaleźć rywali wśród innych wybitnych AI, a dokładniej najbardziej zaawansowanych projektów maszynowego uczenia się na świecie, które również błyskawicznie musiały uznać jej wyższość.

Reklama

Mówiąc krótko, AlphaZero pokonała dotychczasowego mistrza gier planszowych od DeepMind, a mianowicie AlphaGo Zero, a także mistrza szachowego Stockfish oraz wybitnego zawodnika Shogi (japońska odmiana szachów rozgrywana na planszy 9x9), czyli „elmo”. Co jeszcze ciekawsze, a przy okazji trochę niepokojące, AI zostało wytrenowane bez większego udziału człowieka.

Zdaniem źródeł, AlphaZero zostało jedynie poinformowane o zasadach każdej z gier, a następnie pozostawione samo sobie - grało samo ze sobą tak długo, aż było w stanie zmierzyć się z innymi zawodnikami, zarówno ludzkimi, jak i sztucznej inteligencji. Zauważono przy tym, że AI stosuje nawet triki i strategie, o których ludzie wcześniej nie słyszeli i nie stosowali!

Nie da się ukryć, że jest to bardzo ważne osiągnięcie w portfolio DeepMind, które powoli wyrasta na lidera w branży bardzo zaawansowanych AI i już nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli poinformować Was o kolejnych kamieniach milowych AlphaZero, jak choćby wysoka skuteczność w bardziej złożonych grach, jak choćby DOTA 2 or Starcraft II.

Źródło: GeekWeek.pl/machable

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama