Boston Dynamics w końcu startuje z komercyjną sprzedażą robota SpotMini [FILM]

Jeśli od dawna podziwiacie konstrukcje firmy i marzyliście o tym, by jedną z nich posiadać na własność, to właśnie nadarzyła się okazja… o ile macie na zbyciu jakieś 75 tysięcy dolarów.

Roboty Spot towarzyszą nam od początku 2016 roku, kiedy to Boston Dynamics oficjalnie zaprezentowało tę ważącą tylko 25 kilogramów konstrukcję wyraźnie inspirowaną psami. Od tego czasu widzieliśmy je w akcji wiele razy, najpierw jedynie otwierające drzwi czy wykonujące inne proste czynności, a później wykorzystywane do wielu innych zadań, jak ciągnięcie rikszy czy nawet ciężarówki, pilnowanie owiec czy w końcu pomoc w segregowaniu pacjentów z podejrzeniem Covid-19, transport próbek czy kontakt między personelem medycznym i chorymi bez konieczności jego narażenia na zarażenie. 

Reklama

To była nieoceniona pomoc, o którą jak poinformowała firma pytały same szpitale, więc Boston Dynamics szybko przygotowało Spot do roli mobilnych pracowników medycznych: - Już na początku marca Boston Dynamics zaczęło otrzymywać zapytania o to, czy nasze roboty mogą pomóc załodze szpitala zminimalizować ekspozycję na CoVID-19. Jeden ze szpitali, o jakich tu mówimy, poinformował, że w ciągu tygodnia aż 6 osób z jego personelu zachorowało na CoVID-19, w związku z tym patrzą w stronę robotów, żeby ich personel mógł wykonywać czynności w większej odległości od wirusa - czytamy w specjalnym wpisie firmy na blogu. 

To właśnie działalność robotów Spot podczas pandemii koronawirusa była ostateczną próbą dla tych konstrukcji, które miały trafić do sprzedaży komercyjnej już jakiś czas temu, ale ostatecznie Boston Dynamics wstrzymywało się z tą decyzją (funkcjonował program leasingu, ale w bardzo ograniczonym zakresie). Do dziś, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że amerykańscy przedsiębiorcy mogą już składać zamówienia na własne egzemplarze robota Spot, o ile oczywiście stać ich na wydatek 75 tysięcy dolarów za sztukę - niestety wciąż nie wiemy, co z dostępnością międzynarodową, ale pewnie zależeć będzie ona od powodzenia na lokalnym rynku.

Szczególnie że roboty Spot od początku były planowane do użytku komercyjnego i przemysłowego, więc taki dzień w końcu musiał nadejść. Jeśli zaś chodzi o konkretne ceny, to zależą one od wersji robota, i tak Spot Explorer przeznaczony do pracy w branży budowlanej kosztuje 74 500 USD, a dodatkowe baterie i inne rozszerzenia, jak choćby LiDAR, to wydatek odpowiednio 4620 USD i 18450 USD. Jak pisze przy okazji szef i założyciel Boston Dynamics, Marc Raibert: - W Boston Dynamics spędziliśmy dekady tworząc i ulepszając roboty w zakresie zaawansowanej mobilności, zręczności i inteligencji, bo wierzymy, że sprawne roboty mogą rozwiązać wiele światowych problemów. Kombinacja wyrafinowanego software’u Spot i wysokiej jakości mechanicznego designu pozwala robotom przejąć trudne i niebezpieczne ludzkie zadania.

Źródło: GeekWeek.pl/Boston Dynamics

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy