Naukowcy zaprezentowali pierwszą robotyczną dłoń ze zmysłem dotyku

Nie da się ukryć, że zmysł dotyku to coś, co było dotąd niedostępne dla robotycznych protez, nic więc dziwnego, że jeden z pokazów w ramach Amazon re:MARS Tech Showcase wzbudził ogromne zainteresowanie opinii publicznej.

Naukowcy zaprezentowali pierwszą robotyczną dłoń ze zmysłem dotyku
Naukowcy zaprezentowali pierwszą robotyczną dłoń ze zmysłem dotykuGeekweek

A chodzi o pierwszy publiczny pokaz robotycznej dłoni ze zmysłem dotyk, która powstała w oparciu o technologie od trzech różnych firm. To nowatorskie rozwiązanie jest oferuje 24 ruchy i posiada 129 zintegrowanych sensorów, które śledzą takie dane, jak pozycja, siła czy nacisk. Do pokazu wykorzystano model wyposażony dodatkowo w sensory dotyku BioTac wyprodukowane przez związaną z University of Southern California firmę SynTouch, które wzbudzają największą ciekawość.

Każdy sensor zawiera miękką, elastyczną skórę ze żłobieniami w stylu odcisków palców, która kryje płynną zawartość. Kiedy sztuczna skóra przesuwa się po jakiejś powierzchni, drgania produkowane przez prążkowanie rezonują z płynem i są wykrywane przez wbudowany hydrofon, czyli mikrofon służący do odbierania dźwięków rozchodzących się w wodzie lub innych cieczach. To pozwala sensorowi rozpoznawać nie tylko konkretne tekstury, ale i ich temperaturę.

Podczas pokazu Dexterous Hands było zdalnie kontrolowane przez człowieka, noszącego specjalne rękawice z haptycznym feedbackiem stworzone przez HaptX. Te są w stanie śledzić ruchy dłoni i palców użytkownika, a jak udowodniły ostatnie testy... użytkownik rękawic w Kalifornii był w stanie zdalnie pisać z ich pomocą na klawiaturze komputera zlokalizowanego w Londynie. Brzmi jak technologia przyszłości?

No jasne, bo tak właśnie jest i naukowcy już podają potencjalne zastosowania, które mogą zrewolucjonizować wiele branż - od medycyny, po wojskowość. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie zastosowanie tej technologii podczas skomplikowanych procedur medycznych, niebezpiecznych akcji na dnie morza czy też rozbrajania bomb, dzięki czemu ludzie nie musieliby narażać swojego życia. Szczególnie że robotyczna dłoń nie tylko porusza się niezwykle precyzyjnie, ale i jest w stanie dźwigać przedmioty o wadze do 5 kilogramów.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas/Fot.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas