OpenAI stworzyło niezwykłą rękę robota, która szybko układa kostkę Rubika

Trzeba mocno podkreślić, że obecnie inicjatywa, w którą zaangażowanych jest mnóstwo osób na co dzień działających w świecie najnowszych technologii, rozwija się w niesłychanym tempie, a efekty widać gołym okiem.

OpenAI stworzyło niezwykłą rękę robota, która szybko układa kostkę Rubika
OpenAI stworzyło niezwykłą rękę robota, która szybko układa kostkę RubikaGeekweek - import

Ideą powstania OpenAI była troska o rozwój robotów i technologii sztucznej inteligencji z myślą o przestrzeganiu zasad moralnych i etycznych, a także ochrona ludzkości przed niekontrolowanym rozwojem tych systemów, by nigdy nie stanęły przeciwko nam. Inicjatywa jednak nie do końca spełniała pokładane w niej nadzieje, dlatego niedawno odszedł z niej np. Elon Musk.

Jej specjaliści jakiś czas temu zaprezentowali rewolucyjny system na potrzeby walki z fałszywymi wiadomościami. Są one prawdziwą zmorą naszych czasów. Za ich pośrednictwem rządy, politycy, trolle i koncerny tworzą fikcyjne oraz zmanipulowane informacje, które mają za zadanie siać propagandę i kształtować fałszywą wizję rzeczywistości. OpenAI stworzyło w tym celu specjalny algorytm, był on efektem ubocznym wykrywania właśnie fałszywych wiadomości.

Niestety, algorytm noszący nazwę GPT2 jest tak świetny w wykonywaniu swojej pracy, że zdobył on umiejętności również pisania zmanipulowanych wiadomości. Pomysłodawcy projektu podjęli decyzję, że nie udostępnią go nikomu, ponieważ jeśli wpadnie on w niepowołane ręce, a tak na pewno się stanie, to może doprowadzić do niewyobrażalnego spustoszenia w globalnej sieci.

Firma oświadczyła też, że zainwestował w nią aż 1 miliard dolarów amerykański gigant, Microsoft. Wspólnie chcą stworzyć następcę człowieka, który będzie oparty na technologiach sztucznej inteligencji, sieci 5G/6G i chmur obliczeniowych. Teraz dowiadujemy się, że OpenAI zbudowało niezwykle precyzyjną robotyczną rękę, która potrafi wykonywać bardzo skomplikowane czynności.

Co ciekawe, robo-ręka o nazwie Dactyl potrafi nie tylko rozwiązać łamigłówkę węgierskiego wynalazcy Erno Rubika, ale również zrobić to najszybciej na świecie. A to wszystko dzięki technologiom sztucznej inteligencji i szybkim obliczeniom w chmurach Microsoftu. Na powyższym materiale filmowym możecie zobaczyć na własne oczy, jak świetnie radzi sobie z tym trudnym zadaniem.

Źródło: GeekWeek.pl/OpenAI / Fot. OpenAI

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas