Poznajcie Centauro, robota-ratownika podobnego do konia i człowieka

Naukowcy z Italian Institute of Technology zbudowali bardzo ciekawie prezentującego robota, który jest ratownikiem i został ochrzczony wymowną nazwą, Centauro.

Jego wygląd nie jest efektem bujnej wyobraźni włoskich inżynierów. Wykonali no wiele eksperymentów z różnymi robotami i uważają, że to właśnie robot w kształcie mitycznego Centaura ma najlepsze warunki i zdolności do wykonywania swojej pracy, którą jest uczestnictwo w karkołomnych akcjach ratunkowych.

Jako że Półwysep Apeniński często nawiedzają silne i bardzo często katastrofalne w skutkach trzęsienia ziemi, inżynierowie starają się wykorzystać potencjał najnowocześniejszych technologii na potrzeby ratowania życia ludzkiego pod gruzami zawalonych domostw.

Reklama

Centauro ma 1,5 metra wzrostu, waży 93 kilogramy i może pracować przez 2,5 godziny. Został wyposażony w dwa ramiona i porusza się na czterech kołach. Maszyna wykazuje się dużą sprawnością fizyczną i bez problemu może pomagać w akcjach ratunkowych, wchodząc tam, gdzie jest zbyt niebezpiecznie dla ludzkich ratowników.

Przyszłość będzie należeć do takich wynalazków. Obecnie większość robotów, nad którymi pracują najróżniejsze laboratoria badawcze na całym świecie, tworzy je właśnie do niesienia pomocy ludziom i zwierzętom po wystąpieniu najróżniejszych kataklizmów. Wiele z nich uratowało już setki ludzkich istnień.

Źródło: GeekWeek.pl/Italian Institute of Technology / Fot. Italian Institute of Technology

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy