Robo-pies SpotMini od Boston Dynamics pokazał swoją wyższość nad psem

Firma została jakiś czas temu przejęta przez japońskiego giganta SoftBank, który specjalizuje się m.in. w budowie humanoidalnych robotów. Na efekt długo nie trzeba było czekać. SpotMini niebawem trafi do sprzedaży.

Według władz firmy, stanie się to jeszcze w tym roku. Na najnowszym materiale filmowym, który został opublikowany w sieci, możemy zobaczyć kilka robotów SpotMini prezentujących swoje wdzięki przed publicznością i potencjalnymi klientami. Jedna z maszyn wzięła za pomocą swojego robotycznego ramia żółtą kaczkę i rzuciła ją pod nogi psa, a ten bez zbędnych ceregieli uznał, że robot niczym nie różni się od człowieka, więc nie ma czego się bać i można się z nim pobawić.

Maszyna dysponuje dwoma trybami pracy. Może działać w trybie autonomicznym, czyli wystarczy, że wyznaczymy jej miejsce docelowe, a sama się do niego uda, oraz możemy wyznaczyć jej wykonanie określonej funkcji. Robotem można również sterować zdalnie jak większością zaawansowanych tego typu maszyn. SpotMini wyposażony został w zestaw czujników, kamer, a nawet LiDAR.

Reklama

Boston Dynamics rozwijał swój projekt od kilku lat. Teraz nadszedł czas na komercjalizacje maszyn. Robo-pies SpotMini waży 30 kilogramów i może przenosić ładunki o wadze do 15 kilogramów. Występują dwie wersje robota, gdzie jedna z nich ma specjalne robotyczne ramię, którym może wykonywać bardziej skomplikowane czynności. Tymczasem zainstalowane na pokładzie maszyny baterie pozwalają jej na 1,5-godzinną pracę. Ceny na razie nie podano, ale oczekuje się, że będą to okolice 50 tysięcy dolarów.

Zainteresowane maszynami jest ogromne. Jeszcze w tym roku zobaczymy je jako pomocników domowych, kurierów i ratowników. Pojawią się też w amerykańskiej armii i będą służyły żołnierzom w trakcie wykonywania najróżniejszych misji. Boston Dynamics rozwija jeszcze kilka projektów robotycznych maszyn. Jeden z nich to robot humanoidalny Atlas dla armii i służb ratunkowych oraz poruszający się na dwóch kołach Handle przeznaczony dla centrów logistycznych.

Źródło: GeekWeek.pl/Boston Dynamics / Fot. Boston Dynamics

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy