Takie roboty mają przyszłość. Volex radzi sobie z piaskiem, wodą i lodem

Przyszłość naszej cywilizacji to nie tylko inteligentne roboty, z którymi będziemy mogli wdać się w dysputy, ale też te posiadające zdolności do sprawnego poruszania się w trudnym terenie.

Jeden z takich zjawiskowych robotów, który posiada bardzo praktyczne zdolności manualne, jest właśnie zaprezentowany przez firmę Pliant Energy Systems. Robot o nazwie Volex został wyposażony w płetwy. Jak możecie zobaczyć na poniższym materiale filmowym, urządzenie dzięki nim niezwykle szybko i sprawnie pokonuje piasek, wodę, śnieg, a nawet nie straszny mu lód.

Pomysłodawcą projektu jest Pietro Filardo, szef firmy. Jest on specjalistą od projektowania, budowania i wdrażania technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, a dokładnie z fal morskich. Biomorficzna płetwa jest wprawiana w falowanie za pomocą sieci silniczków i siłowników elektrycznych znajdujących się na pokładzie robota. Porusza się on niczym płaszczka, jednak w odróżnieniu od niej, dobrze radzi sobie też na lądzie.

Reklama

Ciekawostką jest fakt, że w trakcie poruszania się może on pozyskiwać energię na potrzeby ładowania akumulatorów. Na razie Volex zasilany jest zewnętrznie, ale niebawem pozbędzie się wszelakich kabli i stanie się w pełni niezależny energetycznie i w dodatku autonomiczny. Inżynierowie z firmy Pliant Energy Systems uważają, że znajdzie on zastosowanie w misjach ratunkowych prowadzonych w trudnym terenie lub w armii jako robot patrolowy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pliant Energy Systems

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy